str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
18.10.2002Znaczenie nowelizacji prawa dewizowego dla polskich inwestorów

Istotą nowelizacji prawa dewizowego jest przede wszystkim jego liberalizacja. Do najważniejszych zmian w znowelizowanym projekcie prawa dewizowego należy zaliczyć fakt, iż nie przewiduje on w zasadzie żadnych ograniczeń w przepływie kapitału i płatności między Polską a państwami członkowskimi UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jednak pewne ograniczenia w obrocie dewizami z zagranicą są dopuszczalne w sytuacji gdy realizacja polityki monetarnej prowadzonej przez NBP będzie zagrożona. Chodzi tu o sytuacje, kiedy na przykład doszłoby do spekulacyjnego ataku na złotego lub radykalnie zmalałyby nasze rezerwy dewizowe.

Natomiast osoby fizyczne muszą pamiętać o obowiązkach związanych z wywozem i przywozem pieniędzy do kraju. Tak jak dotychczas, zarówno Polscy obywatele, jak i cudzoziemcy są zobowiązani złożyć przy przekraczaniu granicy deklarację posiadania środków dewizowych. Dotyczy to tylko kwot przekraczających równowartość 10 000 euro. Zniesienie potrzeby posiadania zezwolenia dewizowego w obrocie z zagranicą oznacza pojawienie się nowych możliwości inwestycyjnych. Polscy obywatele będą mogli swobodnie inwestować w wielu krajach w różne instrumenty finansowe, niedostępne wcześniej na polskim rynku.

Inwestycje portfelowe
Polacy będą mogli inwestować w akcje, obligacje, bony skarbowe i inne instrumenty finansowe wystawione przez zagraniczne podmioty i instytucje państwowe oraz prywatne. Poza tym, będziemy mogli na szerszą skalę korzystać z nowoczesnych instrumentów takich jak opcje, swapy, kontrakty futures i inne nowości inżynierii finansowej. Możemy także bez przeszkód inwestować na takich światowych rynkach tak jak m.in. Dow Jones, Nasdaq, London Stock Exchange, Niemiecki Xetra Dax itd.

Lokaty
Znacznie zwiększyły się także możliwości zakładania lokat w wielu krajach. W znacznej części są to kraje, uznawane za bardzo bezpieczne. Jednak biorąc pod uwagę przyszłe członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej, perspektywę wprowadzenia za kilka lat euro oraz utrzymywanie wysokich stóp procentowych niewiele będzie osób zainteresowanych lokowaniem kapitału w zagranicznych bankach. Przyczynią się także do tego bariery językowe.

Bezpieczeństwo inwestycji
Jednym z powodów lokowania pieniędzy za granicą będzie bezpieczeństwo inwestycji. Tak więc Polscy obywatele będą mogli inwestować w krajach uznawanych za bezpieczne (np. Szwajcaria) lub też próbować lokować środki w "rajach podatkowych" rozrzuconych po całym świecie.

Dr Richard Mbewe, Główny Ekonomista WGI S.A.

Komentarz sporządzony przez Warszawską Grupę Inwestycyjną SA

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009