str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
05.11.2002Podatek czy prowizja - co wybrać?

Wybierając inwestycje w certyfikaty albo obligacje banków, kierujemy się możliwością uniknięcia podatku. Często nie zdajemy sobie sprawy, że takiego rodzaju oszczędności, mogą generować koszty wyższe niż obciążenia podatkowe.

Instytucje finansowe przygotowały wiele ofert dla klientów preferujących bezpieczne sposoby inwestowania. Wiele z nich daje możliwość uniknięcia, wprowadzonego w zeszłym roku, podatku od dochodów kapitałowych.

Do najnowszych propozycji należą obligacje emitowane przez banki, dostępne w punktach obsługi klienta w wybranych domach maklerskich. Warunkiem niezapłacenia 20-proc. podatku jest sprzedaż obligacji na rynku wtórnym (na giełdzie lub CeTO) przed końcem 2003 roku. Z tego powodu banki wprowadziły wiele udogodnień, łącznie z otwarciem rachunku maklerskiego i złożeniem zlecenia sprzedaży już w chwili zakupu obligacji.

Kolejnym antypodatkowym instrumentem są certyfikaty funduszy inwestycyjnych. Podobnie jak poprzednie papiery również te należy odsprzedać przed końcem 2003 roku w wiadomym celu. Dlatego ich nabywcy otrzymują gwarancję, że będą mogli je upłynnić w określonym terminie.

Nie można jednak zapomnieć o kosztach, na jakie jesteśmy narażeni inwestując w instrumenty antypodatkowe. W szczególności uwagę należy zwrócić na cenę odkupu oraz wszelkie opłaty. W tym celu należy dokładnie prześledzić prospekt emisyjny.

Aby oszacować rentowność inwestycji w obligacje bankowe należy od ceny sprzedaży odjąć cenę nabycia oraz różnego rodzaju prowizje pobierane przez banki i biura maklerskie. Następnie uzyskaną różnice trzeba podzielić przez koszt nabycia obligacji. Czy zakup będzie opłacalny okaże się, kiedy porównamy wynik wyrażony w skali rocznej z oprocentowaniem lokat bankowych o tym samym terminie (pomniejszonym o 20% podatek).

Trudniejsze jest ustalenie rentowności certyfikatów ponieważ zależy ona od wyników inwestycyjnych funduszu. Należy jednak pamiętać, że szacowane zyski trzeba pomniejszyć o koszty zarządzania funduszem (1,5-2% w skali roku) oraz opłatę dystrybucyjną (0,5-1,5%) lub prowizję maklerską - w zależności od tego gdzie dokonujemy transakcji.

Istotna jest także różnica między rynkową wyceną certyfikatów a ich wartością podawaną przez sam fundusz. Im niższa jest cena giełdowa od wartości aktywów przypadających na jeden certyfikat, tym zakup jest bardziej opłacalny. Podczas sprzedaży ważne jest, aby nie wystąpiła różnica pomiędzy ceną rynkową a ceną, do zapłacenia której zobowiązał się podmiot odkupujący. Nie można też nie uwzględnić prowizji domu maklerskiego.

Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich tych czynników będzie można stwierdzić czy dany certyfikat jest bardziej opłacalny niż obligacje bankowe lub tradycyjne, opodatkowane lokaty.

Pamiętajmy, że do końca 2003 roku zarówno obligacje jak i akcje sprzedawane na giełdzie będą zwolnione od podatku od dochodów kapitałowych.

[Na podstawie: "Rzeczpospolita" z 31.10.2002r. - Grzegorz Łętocha "Policz, czy się opłaca"]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009