str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
16.01.2003Zagraniczne biura maklerskie wycofują się z Polski

W najbliższym czasie większość biur maklerskich należących do międzynarodowych grup finansowych zakończy działalność w Polsce. Powód to wciąż trwająca bessa na światowych rynkach kapitałowych i konieczność ograniczania kosztów przez zagraniczne spółki-matki.

Jeszcze w tym miesiącu z Polski wycofa się należący do Francuzów - Societe Generale Securities. Biuro maklerskie ulegnie likwidacji z końcem stycznia. Jednak jak zapowiedział rzecznik SG Polska, Sławomir Magdziarz, biuro będzie aktywne na warszawskiej giełdzie wydając dyspozycje z centrów finansowych zlokalizowanych w Paryżu i Londynie. Jak informuje SG Polska, w niezmienionej formie nadal działać będzie polski oddział banku, czy też spółki zależne.

Wieści o zakończeniu działalności przez SG Sec. krążyły już od pewnego czasu. Za takim scenariuszem przemawiał m.in. minimalny udział biura w rynku (w ubiegłym roku na rynku akcji miał zaledwie 0,7-proc. udział).

Od dwóch lat na giełdach panuje dekoniunktura - spada zainteresowanie inwestycjami w akcje, co przekłada się na coraz niższe indeksy i obroty giełdowe. Bessa zniechęca spółki do fuzji i przejęć, a potencjalnych emitentów do wprowadzania swoich akcji na parkiety. A na tym właśnie banki inwestycyjne zarabiały najwięcej. Wobec spadających przychodów większość międzynarodowych grup finansowych postanowiło minimalizować ponoszone koszty, m.in. redukując zatrudnienie i zagraniczne filie.

Jednak SG Sec. nie jest jedynym podmiotem rynku finansowego kończącym działalności w Polsce. Podobną decyzję podjęli przedstawiciele holenderskiego ABN Amro Securities i powiązanego z amerykańską grupą inwestycyjną Credit Suisse First Boston (pomimo tego, iż obaj brokerzy osiągnęli w ubiegłym roku znaczący udział na rynku akcji - wyniósł on odpowiednio 9 proc. i 7,7 proc.).

Rzecznik polskiej filii banku ABN Amro, Aleksander Lubowski powiedział, iż decyzja o zaprzestaniu działalności dotyczy wyłącznie biura maklerskiego, natomiast pozostałe podmioty grupy działające w Polsce będą funkcjonować w dotychczasowej formie.

Żadnych szczegółów nie zdradzają natomiast przedstawiciele CSFB. Wiadomo, że prowadzą negocjacje z bankiem BZ WBK, który jest zainteresowany przejęciem biura wraz z portfelami instytucjonalnych klientów. Według nieoficjalnych źródeł ewentualna finalizacja umowy mogłaby nastąpić na przełomie stycznia i lutego.

W ubiegłym roku z naszego rynku znikło kilku mniejszych zagranicznych brokerów (Robert Fleming, Wood & Company, czy Raiffeisen Capital & Investment) na rynku pozostało ich już niewielu: należący do Austriaków Erste Sec. i CA IB Sec. oraz Brytyjczyków - HSBC Sec. Ten pierwszy raczej dobrze radzi sobie z powszechną dekoniunkturą. Oferując większym inwestorom warunki "szyte na miarę" zyskał sobie grono zwolenników i osiąga znaczące udziały w rynku. Narzekać nie powinien również ubiegłoroczny wicelider obrotów na rynku akcji - CA IB Sec.

[Na podstawie: "Gazeta Wyborcza" z 16.01.2003 r. - Andrzej Stec "Zagraniczne biura maklerskie wycofują się z Polski " ]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009