str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
30.01.2003Dobre wyniki funduszy ubezpieczeniowych

Fundusz Amplico Life w ciągu ostatniego roku zarobił prawie 23 proc. Składki części klientów Skandii lokowane są w funduszu, który przez trzy lata osiągnął ponad 60 proc. zysku. A fundusz ING Nationale-Nederlanden uzyskał stopę zwrotu w wysokości prawie 126 proc. w skali pięciu lat.

Wszystkie te fundusze - najlepsze w poszczególnych okresach - łączy jedno: inwestowały one przede wszystkim w polskie papiery skarbowe. Wyniki funduszy akcyjnych i międzynarodowych są na ogół duże gorsze, nierzadko ujemne.

W 2002 r. bardzo dobre wyniki osiągnęły fundusze inwestujące w polskie papiery skarbowe. Roczna stopa zwrotu funduszu stabilnego Amplico Life wyniosła 22,9 proc. Niewiele gorszy wynik uzyskał fundusz obligacji Fin Life - 20,07 proc. Na trzecim miejscu uplasował się fundusz obligacji ING Nationale-Nederlanden - 18,46 proc.

Słabiej wypadły fundusze inwestujące w akcje. Najlepszy z tej grupy - fundusz dynamiczny Commercial Union - swoją dobrą piątą pozycję zawdzięcza temu, że też kupował papiery skarbowe. Jak przyznał Adam Michoń, wiceprezes Commercial Union, w ubiegłym roku były okresy, gdy połowę portfela stanowiły obligacje o stałym oprocentowaniu.

Fachowcy zarządzający pieniędzmi klientów twierdzą, że najlepiej jest porównywać wyniki kilkuletnie (co najmniej trzyletnie). Dopiero na ich podstawie można zdecydować, komu powierzyć swoje oszczędności. Powołując się na tę opinię, zarząd Ergo Hestii Życie nie podał "Rz" wyników funduszy ubezpieczeniowych za 2002 r. Problem polega na tym, że w Polsce nawet połowa towarzystw nie może poinformować o trzyletnich stopach zwrotu funduszy ubezpieczeniowych, gdyż fundusze te nie istnieją tak długo. Zaledwie pięć firm może pochwalić się wynikami pięcioletnimi (nie ma wśród nich Ergo Hestii Życie).

Z wyliczeń wynika, że Polacy bardziej liczą na zyski z inwestycji międzynarodowych niż z akcji. W funduszach międzynarodowych ulokowali 3 proc. swoich oszczędności, a w akcyjnych jedynie 1,5 proc. Sporym zainteresowaniem cieszą się fundusze zrównoważone, które pozwalają zainwestować w różne instrumenty finansowe i zdywersyfikować ryzyko. Do funduszy zrównoważonych trafiło 15 proc. środków zarządzanych przez ubezpieczycieli.

[Na podstawie: "Rzeczpospolita" z 23.01.2003r. - Eliza Więcław " Postawili na obligacje i zwyciężyli "]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009