str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
04.02.2003Słaby rok funduszy akcyjnych w USA

Przedłużające się spowolnienie gospodarcze, seria skandali księgowych i lęk przed skutkami wojny z Irakiem wystraszyły Amerykanów oszczędzających w otwartych akcyjnych funduszach inwestycyjnych. W efekcie zeszły rok okazał się dla nich najgorszy od 1988 r.

Amerykańscy inwestorzy żegnali 2001 rok z wielką ulgą, bowiem nie przypuszczali, aby mogło wydarzyć się coś gorszego dla cen akcji niż atak terrorystów na WTC oraz Pentagon. Wówczas, po pierwszym szoku, we wrześniu 2001 r. wypłacali oni pieniądze na wyścigi z funduszy inwestujących w akcje. Ale szybko ponownie nabrali odwagi i w sumie powiernicy ci pozyskali w 2001 r. 32 mld dol. netto.

Tymczasem według najnowszych danych Investment Company Institute (monitoruje rynek blisko 8,3 tys. otwartych funduszy w USA) w grudniu 2002 r. Amerykanie wypłacili z funduszy akcyjnych 7,7 mld dol. I to, pomimo, że w listopadzie - po raz pierwszy od pięciu miesięcy - otwartym funduszom akcji udało się pozyskać od klientów więcej pieniędzy, niż musiały im wypłacić.

W efekcie kiepskiego grudnia w skali całego roku były one na minusie aż 27 mld dol. (0,9 proc. przeciętnych rocznych aktywów). Ostatni raz gorszy wynik miały w 1988 r., kiedy nastąpił generalny odwrót od akcji w wyniku krachu na Wall Street w październiku 1987 r. W sumie w 2002 r. w wyniku spadku cen na giełdach aktywa funduszy stopniały o 750 mld dol. (22 proc.). Dla porównania - kapitalizacja warszawskiej giełdy sięga obecnie 27 mld dol.

Głównym powodem tak kiepskich wyników był spadek sprzedaży jednostek uczestnictwa (z 953 do 900 mld). Ale z analizy wynika, że o stracie przez fundusze akcyjne aż 27 mld dol. zdecydowały też przenosiny do bezpieczniejszych powierników (ich wartość skoczyła z 28 do 47 mld dol.). W swoim raporcie ICI podaje, że aktywa funduszy akcyjnych spadły od szczytu hossy w sierpniu 2000 r. już o 42 proc., czyli zawrotną kwotę
1,9 bln dol.

Ale trudno się dziwić Amerykanom, że wycofywali się z akcji (bezpośrednio lub pośrednio przez fundusze ma je z grubsza co drugi obywatel), skoro rynkiem co rusz wstrząsały złe informacje. Seria cięć stóp procentowych przez Fed, która doprowadziła je do najniższego poziomu od 40 lat, okazała się niewystarczającym bodźcem do ożywienia największej gospodarki świata. Jakby tego było mało, latem zeszłego roku giełdą wstrząsnęły seria skandali księgowych, które podważyły zaufanie do wyników i managementu największych korporacji. Końcówka roku upłynęła zaś w atmosferze psychozy wojennej i w efekcie światowe indeksy szorowały po sześcioletnim dnie.

W sytuacji, gdy ceny akcji spadały na łeb na szyję, inwestorzy szukali mniej dochodowych, ale bezpieczniejszych sposobów lokowania oszczędności. W siłę rosły w 2002 r. fundusze obligacji, które otrzymały do zagospodarowania 140,5 mld dol. świeżej gotówki (60 proc. więcej niż przed rokiem). Wielki popyt na papiery dłużne spowodował jednak drastyczny spadek ich rentowności i fundusze bezpieczne straciły przez to na atrakcyjności.

To, czy indywidualni inwestorzy wrócą do funduszy akcji, będzie zależeć od losów konfliktu z Irakiem i wzrostu oszczędności gospodarstw domowych. Główna stopa procentowa Fed wynosi obecnie 1,25 proc. i w tej sytuacji zarobek na obligacjach czy lokatach bankowych gwarantuje jedynie ochronę kapitału przed inflacją,
a nieznaczące pomnażanie kapitału.

[Na podstawie: "Gazeta Wyborcza" z 3.02.2003r. - Tomasz Prusek "2002 r. był koszmarem dla funduszy akcyjnych w USA"]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009