str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
21.03.2003Czy wzrost liczby emisji obligacji zaszkodzi giełdzie?

Zdaniem większości analityków rosnąca liczba programów emisji obligacji komercyjnych w Polsce nie powinna powodować poważniejszych konsekwencji dla rynku akcji. Przyznają jednak, że utrwala to niechęć do giełdy.

Do listy spółek giełdowych, które ogłosiły programy emisji obligacji, dołączył niedawno bank BPH PBK. Chce on pozyskać z obligacji docelowo aż 8 mld zł. O zamiarze emisji obligacji można usłyszeć na polskim rynku kapitałowym ostatnio dużo częściej niż o emisjach akcji.

Robert Sobieraj, analityk w Domu Maklerskim Banku Handlowego, powiedział, że plany BPH PBK nie są zaskoczeniem, bo na pozyskanie środków z emisji obligacji zdecydowała się już większość giełdowych banków. Jego zdaniem, wrażenie robi suma, jaką docelowo chce pozyskać bank.

Z emisji obligacji giełdowe spółki, głównie banki, chcą pozyskać kilkanaście miliardów złotych. Czy brak tych środków wpłynie na pogorszenie i tak już fatalnej koniunktury na rynku akcji?

Zdaniem Michała Szymańskiego, doradcy inwestycyjnego w ING Investment Management, obligacje banków to kolejny konkurent dla oszczędności bankowych, a w odczuciu większości osób inwestujących w te papiery jest to inna forma depozytu bankowego. Dodaje, że instrument ten nie jest poważną alternatywą dla akcji.

Zdaniem Szymańskiego, osoby decydujące się na zakup obligacji kierują się przede wszystkim poziomem rentowności, który dają obligacje w porównaniu z depozytami bankowymi. Tomasz Stadnik dodaje, że to oferta dla osób fizycznych próbujących ochronić się przed konsekwencjami tzw. podatku Belki. Jego zdaniem, dotychczasowe oferty były w większości przypadków mało atrakcyjne. Przykładem jest jedna z ofert Pekao, którego obligacje miały niższą rentowność niż obligacje rządowe. W krajach o wyższym poziomie edukacji ekonomicznej coś takiego by się nie mogło zdarzyć.

Doradcy są zdania, że osoby kupujące obligacje raczej nie są potencjalnymi akcjonariuszami spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Aby na giełdzie pojawili się masowo inwestorzy indywidualni, rynek musiałby oferować wartość, a z tym, przynajmniej obecnie, większość spółek ma kłopoty. Jak wynika z danych przedstawionych przez giełdę, udział inwestorów indywidualnych w transakcjach na rynku spadł w 2002 r. do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia badań struktury akcjonariuszy.

Pojawiają się jednak opinie, że ekspansja rynku obligacji może zaszkodzić koniunkturze giełdowej. To może mieć negatywny wpływ na rynek akcji. Analitycy Domu Maklerskiego Banku Handlowego zwrócili niedawno uwagę np. na niekorzystne dla giełdy zjawisko, z jakim wiąże się powstrzymywanie się inwestorów instytucjonalnych przed zakupem akcji polskich banków w związku z "przygotowywaniem miejsca w portfelach" na planowane wielkie oferty publiczne skarbu państwa. Zdaniem DM BH, samo wstrzymywanie się od większych zakupów przez OFE czy TFI w oczekiwaniu np. na dużą ofertę Banku PKO BP, może zaowocować spadkami na giełdzie.

Według Roberta Sobieraja, groźny dla giełdy może być sam wzrost obiegowego przekonania o tym, że na akcjach nie da się w dłuższym terminie zarobić. Inwestorzy giełdowi badają tzw. stopy historyczne, a aktualne wydarzenia na rynku kapitałowym tylko utrwalają w nich przekonanie, że należy trzymać się z daleka od akcji.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009