str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
28.03.2003Bliżej Unii Europejskiej

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd liczy na to, że znowelizowana ustawa o funduszach inwestycyjnych mogłaby wejść w życie od początku 2004 roku. Daje ona możliwość tworzenia nowych typów funduszy i dostosowuje nasze przepisy do wymogów Unii Europejskiej.

Jacek Socha, przewodniczący KPWiG, stwierdził, że ustawa regulująca zasady funkcjonowania towarzystw funduszy inwestycyjnych i funduszy inwestycyjnych ma szansę trafić pod obrady Sejmu na przełomie kwietnia i maja. Obecnie trwają nad nią prace w Ministerstwie Finansów.

Część zmian wynika z dyrektywy Unii Europejskiej, która ma zacząć obowiązywać kraje członkowskie w połowie przyszłego roku. Zgodnie z nią TFI będą mogły poza zarządzaniem funduszami zajmować się zarządzaniem portfelami indywidualnych klientów oraz świadczyć usługi doradcze.

Nowelizacja da także możliwość prowadzenia przez TFI działalności na rynkach zagranicznych, m.in. przez tworzenie oddziałów, oraz ułatwi dystrybucję polskich funduszy za granicą i odwrotnie. Zliberalizowany zostanie także zakres możliwości inwestycyjnych.

Witold Pochmara, dyrektor departamentu funduszy inwestycyjnych komisji, powiedział, że nowelizacja przyczyni się do tego, że fundusze będą mogły zaoferować konkurencyjne produkty w stosunku do zagranicznych w momencie wejścia Polski do UE. Zmiany dopuszczają także tworzenie nowych produktów inwestycyjnych, w tym funduszy obejmujących kilka z nich (tzw. umbrella funds). Chodzi tu m.in. o fundusze sekurytyzacyjne, portfelowe oraz aktywów niepublicznych. Pochmara podkreślał, że ostatnie z wymienionych będą inwestować na rynku niepublicznym w udziały spółek z o.o., akcje niepubliczne i nieruchomości.

Pochmara dodał, że jeżeli fundusz będzie spełniał ustawowe wymogi, to będzie mógł skorzystać z szerszych możliwości i zbliży to jego działalność do funduszy typu venture capital.

Z kolei sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne będą mogły być wykorzystane przy zapowiadanej reformie finansów publicznych. Uregulowane zostaną także zasady funkcjonowania funduszy rynku pieniężnego, co będzie szczególnie ważne dla osób prawnych szukających bezpiecznej alternatywy dla depozytów bankowych.

[Na podstawie: "Rzeczpospolita" z 18.03.2003r. - SZ. K. "Bliżej Unii Europejskiej"]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009