str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
15.04.2003Publiczny obrót na nowych zasadach

Trwają prace nad projektem nowego Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Jak informują przedstawiciele KPWiG, część zapisów może zostać istotnie zmieniona. Dotyczy to w szczególności, zasad przejmowania dużych pakietów akcji.

Zmainy obejmują wszystkie obszary funkcjonowania rynku. Przewidują np. możliwość tworzenia przez domy maklerskie ASO - alternatywnych systemów obrotu. Chodzi o elektroniczne platformy, dla których wzór stanowią znane na świecie ECN-y (electronic commerce networks). Będzie można na nich handlować np. akcjami spółek giełdowych i papierami skarbowymi.

Domy maklerskie będą mogły również działać, w ograniczonym zakresie, za pośrednictwem agentów - osób, którym powierzą wykonywanie niektórych czynności w relacjach z klientami. Takie czynności, na podstawie umów z domami maklerskimi, będą mogły podejmować również banki.

W przypadku, budzących zwykle silne kontrowersje, przepisów dotyczących przejmowania znacznych pakietów akcji, również zanosi się na spore zmiany. Ustawodawca proponuje odejście od wymogu oferowania w każdym wezwaniu ceny nie niższej niż określone w przepisach minimum. Teraz cena za akcję proponowana przez inwestora w wezwaniu, obojętnie z jakiego powodu jest ono ogłaszane, nie może być niższa od średniej ceny rynkowej z ostatnich 6 miesięcy albo najwyższej ceny, jaką wzywający płacił za walory w ciągu ostatniego roku. Zgodnie z projektem, wymogi związane z ceną minimalną, które zresztą także miałyby być nieco zmienione, obowiązywałyby tylko inwestora ogłaszającego wezwanie na wszystkie akcje spółki w związku z osiągnięciem lub przekroczeniem przez niego progu 50% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Zmiany w tym zakresie otwierałyby więc drogę do przejmowania np. upadających firm, które z jakichś względów są wciąż interesujące dla niektórych uczestników obrotu. Mogliby oni ogłosić wezwanie po cenie równej aktualnemu, niskiemu kursowi, a nie wielokrotnie wyższej średniej z kilku ostatnich miesięcy.

Zmienić miałby się także zakres obowiązków informacyjnych. Inwestorzy będą musieli przekazać komunikat o osiągnięciu, przekroczeniu lub spadku zaangażowania poniżej progu 33% głosów na WZA. Ten próg ważny jest także z innych powodów. Tylko jego osiągnięcie lub przekroczenie będzie wymagać zezwolenia Komisji. Teraz jest ono konieczne także wówczas, kiedy inwestor zamierza uzyskać co najmniej 25 lub 50% głosów na WZA. Ponadto, mając ponad 33% głosów, właściciel akcji będzie musiał informować o każdej zmianie zaangażowania o 1 pkt. proc.

[Źródło: "Parkiet" z 15.04.2003 r. - Krzysztof Jedlak- "Publiczny obrót na nowych zasadach:" ]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009