str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
24.04.2003Kto uzdrowi polską gospodarkę?

Lektura planu naprawy finansów Rzeczpospolitej autorstwa ministra Kołodki to lektura fascynująca. Zdaniem autora programu wydatki możliwe do sfinansowania są o około 30 miliardów mniejsze niż zaplanowane. Nie stanowi to jednak większego problemu. Ministerstwo planuje bowiem załatać tę dziurę środkami z rezerwy rewaluacyjnej. W tym roku wydaje się to wątpliwe wobec oporu RPP. Dodatkowo warto wspomnieć, że nie byłby to wpływ do budżetu, ale jedynie środki finansujące deficyt. Utrzymanie wydatków na planowanym poziomie oznacza więc wzrost deficytu budżetowego oraz długu publicznego, które według raportu Banku Światowego sięgnęły w 2002 roku odpowiednio 6,6 proc. PKB oraz 49,8 proc. PKB. Dalsza lektura dokumentu firmowanego nazwiskiem ministra Kołodki dostarcza jeszcze większych emocji. Zdaniem autora trwały powrót na ścieżkę zrównoważonego wzrostu uzależniony jest od dalszych obniżek stóp procentowych, stopniowego rozwiązywania rezerwy NBP oraz na kontrolowaniu deficytu budżetowego. Jeżeli kontrola deficytu ma wyglądać tak jak obecnie, a do tego wydrukujemy pieniądze i obniżymy stopy procentowe, co sugeruje program to zamiast sanacji będzie można co najwyżej przeprowadzić sekcję zwłok, gdyż taka polityka może doprowadzić do przegrzania gospodarki i poważnych problemów. W programie można znaleźć jednak również słuszne postulaty. Warto wymienić reformę KRUS, wprowadzenie opodatkowania działalności rolniczej, odejście od waloryzacji i indeksacji świadczeń takich jak renty, emerytury oraz płac w budżetówce. Niestety wymienione wcześniej wady dyskwalifikują program, a jego nazwa Program Naprawy Finansów Rzeczpospolitej to jedynie piękne słowa bez pokrycia.

Program ministra Hausnera przedstawia państwo jako aktywnego uczestnika życia gospodarczego w skali mikro. Pojawia się pomysł wprowadzenia bonów turystycznych, które miałyby ożywić branżę turystyczną. Kwota na ich zakup jeżeli nie przekroczy w roku podatkowym najniższego wynagrodzenia zostanie zwolniona od składek na ZUS i od podatku. Z dużą nadzieją oczekują na kolejne propozycje rolnicy, branża budowlana oraz inni przedsiębiorcy. Może pojawią się też bony na szynkę, materiały budowlane albo np. na pralki? Bon brzmi ładnie, ale może lepiej używać nazwy talon gdyż tak jak ta druga nazwa tak i pomysł wydaje się być sprawdzona w PRL-u. Plan Hausnera podobnie jak plan Kołodki zawiera, obok oryginalnych rozwiązań, również propozycje warte rozważenia. Takimi propozycjami są np. zmniejszenie podatku CIT, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz propozycje działań mających służyć aktywizacji zawodowej Polaków.

Program ramowy przygotowany przez Bank Światowy (Toward a Fiscal Framework for Growth) jest najbardziej spójny i rzetelny spośród trzech prezentowanych. Zalecenia Banku Światowego, które mają służyć uzdrowieniu finansów w Polsce są jednak nierealne do przeprowadzenia. Nie oznacza to, że Bank Światowy przedstawił złe propozycje. Jest wręcz przeciwnie. Rozwiązania proponowane przez Bank Światowy służą ograniczeniu deficytu, uporządkowaniu finansów publicznych, reformie świadczeń socjalnych, edukacji i służby zdrowia. Pomimo tego można założyć, że propozycje Banku Światowego nie zostaną w większości a może nawet w ogóle wdrożone. Wynika to z czynników politycznych. Trudno sobie w tej chwili wyobrazić aby jakakolwiek partia przedłożyła interes wyborczy nad interes państwa tym bardziej, że wiele wskazuje na to, że wybory odbędą się już w przyszłym roku.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009