str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
09.05.2003Euro pobiło dolara

W przeciągu kilku ostatnich dni europejska waluta niczym stalowy walec przetoczyła się przez kolejne dolarowe punkty oporu aby w czwartek w nocy pobić kolejny rekord. Kurs euro do dolara znalazł się w nocy z czwartku na piątek (8-9 maja) w okolicach 1,1535 czyli na najwyższym poziomie od 27 stycznia 1999 roku. Zdaniem analityków WGI może odwrócić się sytuacja z poprzednich lat, kiedy to sentyment do euro był tak zły, że traciło ono na wartości praktycznie bez względu na to czy publikowano dobre czy też złe dane ze strefy euro. Teraz przegranym będzie dolar. Kurs EUR/USD jeszcze w tym roku może znaleźć się powyżej 1,20.

Podobnie jak kilka lat temu inwestorów zaskoczyła skala spadku notowań waluty europejskiej tak teraz wszystkich zaskoczyła skala wzrostu kursu euro. Kurs euro do dolara znajduje się już tylko 0,3 dolara poniżej poziomu jej debiutu na początku 1999 r. i w tym roku ma szansę znaleźć się powyżej tego poziomu. Po raz kolejny można było zaobserwować jak trudne jest prognozowanie wydarzeń na rynku walutowym.

Saddam nie pomógł
Ostatni wzrost notowań waluty europejskiej przyśpieszył po zakończeniu konfliktu w Iraku dlatego cofnijmy się do tych wydarzeń aby prześledzić ostatnie losy europejskiej waluty. Nikt nie miał wątpliwości, że wojskowa operacja w Iraku osłabi amerykańską walutę. Jednak krótkotrwałość i skuteczność antyirackiej kampanii na początku kwietnia stworzyły przeświadczenie, że dolar odzyska swoją siłę. Jednak wszystko potoczyło się inaczej. Kolejne sukcesy wojsk co prawda wzmacniały chwilowo dolara, jednak na rynkach międzynarodowych kurs EUR/USD pewnym krokiem wspinał się w górę. Uczestnicy rynków finansowych przede wszystkim kierują się wskaźnikami fundamentalnymi gospodarek, na których operują. Dlatego też wraz ze zbliżającym się zwycięstwem aliantów, uwaga inwestorów skupiała się coraz bardziej na wskaźnikach makroekonomicznych gospodarki amerykańskiej. A były one pod koniec zakończenia działań wojskowych dość słabe. Mimo opinii wielu amerykańskich ekspertów o pobudzającym działaniu operacji wojskowych dla gospodarki, główne jej parametry okazały się chwiejne.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009