str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
16.05.2003Czy Wielka Brytania będzie w strefie euro?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że jak na razie Wielka Brytania nie dołączy do struktur Unii Gospodarczej i Walutowej. Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę YouGov, dla telewizji Sky News, odsetek Brytyjczyków popierających zamianę funta na euro wynosi 34 proc. i praktycznie nie uległ zmianie w stosunku do zeszłego roku. Przeciwko wejściu do strefy euro zagłosowałoby prawdopodobnie ok. 60 proc. Brytyjczyków.

Na początku listopada 2002 r. roku królowa brytyjska Elżbieta II zapowiedziała, że Wielka Brytania wejdzie do strefy euro tylko wtedy, gdy zostanie stwierdzone, że ma to ekonomiczny sens. Do czerwca 2003 r. Ministerstwo Finansów Wielkiej Brytanii na czele z Gordon'em Brown'em ma to zbadać za pomocą pięciu testów. Mają one określić czy: brytyjski i europejski cykl gospodarczy są zbieżne, brytyjska gospodarka jest dostatecznie elastyczna, euro podniesie poziom inwestycji, będzie to korzystne dla londyńskiego City oraz czy będzie to korzystne dla zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Pozytywny wynik tych testów mógłby przełożyć się na zarekomendowanie Brytyjczykom przez rząd przystąpienia do strefy euro, co z kolei umożliwiłoby rozpisanie referendum w tej sprawie. Choć wyniki testów nie są jeszcze znane to wszystko wskazuje na to, że rząd nie zdecyduje się na taką rekomendację. 15 maja radio BBC podało informację o tym, że premier Wielkiej Brytanii Tony Blair zaakceptował już opinię Gordona Browna o tym, że wynik testów nie wypadł pomyślnie. Większość ekonomistów jest zdania, że wprowadzenie w Wielkiej Brytanii wspólnej waluty może nastąpić dopiero za kilka lat.

Wielka Brytania weszła w struktury Unii Europejskiej 30 lat temu, na początku 1973 r. Podobnie jak Dania i Szwecja nie zdecydowała się jednak na przyjęcie wspólnej waluty ani na uczestnictwo w Unii Gospodarczo-Walutowej. Tym, co powstrzymuje te kraje przed dołączeniem do strefy euro nie jest bynajmniej kondycja gospodarek, bo wszystkie z nich spełniły kryteria konwergencji, ale jest to przede wszystkim niechęć obywateli.

Marek Nienałtowski, Analityk walutowy

Artykuł sporządzony przez Warszawską Grupę Inwestycyjną SADrukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009