str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
22.05.2003Chorwacka Podravka zamierza wejść na nasz rynek

Wielu zagranicznych emitentów zapowiadało wejście na warszawski parkiet. Jednak żaden nie dotrzymał dotychczas słowa. Być może wabikiem dla zagranicznych emitentów okaże się wejście Polski do Unii Europejskiej.

Jak można przeczytać na internetowych stronach chorwackiej prasy, największa tamtejsza spółka spożywcza - Podravka - szykuje się na warszawski parkiet. Debiut miałby nastąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jeśli do niego dojdzie, na Giełdzie Papierów Wartościowych pojawi się więc pierwsza zagraniczna spółka.

Na rynku nie brakuje jednak osób, które nie wierzą w tego typu zapowiedzi; w ostatnich latach wiele zagranicznych spółek obiecywało bowiem wprowadzić akcje na warszawski parkiet. Żadnej nie udało się dotrzymać słowa.

W ostatnim czasie wiele obiecywano sobie po nieoficjalnych wypowiedziach przedstawicieli Banku Austria Credit Anstalt. Nie wykluczali oni możliwości przeprowadzenia "polskiej" oferty publicznej austriackiego banku i debiutu na GPW. We wtorkowej niemieckiej prasie przedstawiciel HypoVereinsbanku (bank ten jest właścicielem wszystkich akcji BACA) negatywnie odniósł się do tych spekulacji, argumentując swe stanowisko pewnymi prawnymi komplikacjami. Na wypowiedź tą szybko zareagowali przedstawiciele polskiej giełdy. W Komisji miała miejsce seria spotkań pomiędzy pracownikami urzędu i przedstawicielami doradców spółki w celu omówienia wątpliwości dotyczących sposobu i zakresu sporządzenia prospektu emisyjnego BACA. Wszelkie wątpliwości zostały omówione, a zaistniałe problemy zostały bądź rozwiązane, bądź uzgodniono sposób ich rozwiązania. Tym samym w chwili obecnej nie ma żadnych przeszkód natury prawnej ze strony regulacji polskich, które uniemożliwiałyby przeprowadzenie oferty podmiotu zagranicznego w Polsce.

Dotychczas najbliżej warszawskiej giełdy był zarejestrowany w Luksemburgu ITI (właściciel m.in. TVN). W ubiegłym roku nie powiodła się jednak jego oferta publiczna. Sporo mówiło się też o zagranicznych inwestorach polskich banków (m.in. Nordea Bank Polska, ING Group), którzy w zamian za wycofywane z GPW akcje spółek-córek mieliby wprowadzić na parkiet tzw. PDR-y, czyli polskie kwity depozytowe (odpowiedniki ich akcji). Z tego pomysłu jak na razie niewiele wyszło m.in. ze względu na problemy w rozliczeniu papierów i braku chętnych na potencjalnych depozytariuszy. Wśród potencjalnych emitentów jeszcze w 2001 r. wymieniano m.in. słoweńską firmę farmaceutyczną Lek czy też jego chorwackiego konkurenta Plivę (inwestor strategiczny w krakowskiej Polfie).

Zdaniem Marcina Mizgalskiego, dyrektora marketingu GPW, zagraniczni emitenci często informują o zamiarze wprowadzenia na GPW swoich akcji, aby w ten sposób móc wysondować rynek i przyjrzeć się reakcji inwestorów, mediów. Dlatego też giełda nie wypowiada się na temat ewentualnych debiutów firm zagranicznych.

Według niektórych analityków postrzeganie przez zagranicznych emitentów polskiego rynku może zmienić się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Między krajami członkowskimi dojdzie do "wzajemnego uznawania prospektów emisyjnych". Oznacza to, że akceptacja prospektu emisyjnego przez komisję papierów wartościowych w jednym kraju Unii będzie honorowana w pozostałych krajach zjednoczonej Europy.

Analitycy oraz krajowe instytucje są jednak ostrożni. Czasem można odnieść wrażenie, że niektórzy zagraniczni emitenci próbują wejść na polski rynek, bo nie są w stanie pozyskać kapitału na giełdach macierzystych, gdzie ich wiarygodność jest podważona.

[Źródło: "Gazeta Wyborcza" z 21.05.2003 r. - Andrzej Stec - "Gotują się na nasz parkiet" ]

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009