str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
09.06.2003Obniżka stóp procentowych w Eurolandzie

W czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył stopy procentowe w strefie euro o pół punktu procentowego, chcąc w ten sposób ożywić słabnącą gospodarkę Eurolandu. Członek rady EBC, Tommaso Padoa-Schioppa powiedział, że gospodarka europejska nie znajduje się w recesji, ale jak dotąd nie udało się jej wydostać spod jarzma spowolnienia. Zaznaczył przy tym, że w razie potrzeby istnieje przestrzeń do kolejnych obniżek.

Jest to dobra informacja dla kredytobiorców w Polsce, tym bardziej, że większość kredytów dewizowych zaciągniętych przez ostatnie półtora roku była zdenominowana w euro. Kredyty te w ostatnim czasie były narażone na poważne ryzyko kursowe wynikające z tego, że euro systematycznie wzmacniało się w stosunku do dolara, a w konsekwencji do złotego. W związku z tym, koszty obsługi takich kredytów wzrosły średnio o 15 proc., a kredytobiorcy zaczęli zastanawiać się nad ich przewalutowaniem.

Dzisiaj wiemy już, że wynik referendum unijnego w Polsce będzie pozytywny, konsekwencją tego faktu może być wzmocnienie złotego wobec euro, co z kolei spowodowałoby spadek kosztów obsługi kredytów dewizowych. Wzmocnienie złotówki nie jest jednak pewne, dlatego że zapowiada się gorący okres w polityce po referendum. Oczekiwane są zmiany w rządzie, a dla rynku walutowego ważna będzie jego polityka gospodarcza. Nowy rząd będzie musiał uporać się z naprawą finansów państwa oraz uzgodnić z NBP, kiedy Polska wejdzie do strefy euro i po jakim kursie. Nie będzie zaskoczeniem jeśli zostanie wprowadzony podatek liniowy w wysokości 18 proc. oraz przeprowadzone inne działania mające na celu ożywienie gospodarki, np. radykalna obniżka stóp procentowych na początku przyszłego roku. Takie informacje byłyby dobrze przyjęte przy rynek i doprowadziłyby do dalszego wzmocnienia złotego wobec kluczowych walut, czyli dolara i euro. Oznaczałoby to wzrost atrakcyjność kredytów dewizowych. Natomiast, czy obniżka stóp procentowych w Eurolandzie może ożywić gospodarkę europejską wyjaśni się w ciągu najbliższych miesięcy. Dopóki USA pozostanie w sferze stagnacji, trudno będzie o ożywienie gospodarki w Eurolandzie, a po to właśnie zdecydowano się na obniżkę.

Komentarz sporządzony przez Warszawską Grupę Inwestycyjną SA

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009