str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

7 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
 Największe wzrosty
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
AVIAAML
STAPORKOW
I3D
FABRYKAKD
EDISON
BIOMAX
 Największe spadki 
2015-11-05 10:35  
     Papier       kurs     zmiana  
EUCO
BSCDRUK
GPW
PANOVA
EMCINSMED
APATOR
 Najwyższe obroty 
08.07.2013 00:00  
    Papier      obroty   udział
w rynku
 Najwyższe wzrosty  obrotów 
  
    Papier      obroty   odch.
od śr.
 10-ses  
 Najbardziej zwiększona
 aktywność
  
    Papier     śr.obrot 10-ses.     odch.   
od śr.
roczn.
Gorące tematy
09.06.2003Polska powiedziała Unii "TAK" - co dalej?

Według wstępnych informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, Polacy opowiedzieli się za członkostwem w Unii Europejskiej. Za głosowało ok. 76,87 proc., przeciw było 23,13 proc., przy czym frekwencja wyniosła ponad 58 proc. Rynek walutowy zareagował chwilowym wzmocnieniem złotego. O ile w piątek NBP wycenił dolara na 3,74 złotego, a euro na 4,44 - o tyle dziś rano złotówka znalazła się na poziomie 3,70 do dolara oraz 4,32 do euro. Później jednak wszystko wróciło do normy i złoty zakończył poniedziałkową sesję wyższymi kursami niż piątkową.

Ważne teraz jest to, co wynik referendum oznacza dla polskiej gospodarki. Próbując odpowiedzieć na to pytanie trzeba pamiętać o tym czym tak naprawdę jest Unia Europejska. Powszechnie uważa się ją za organizację o charakterze gospodarczym, jednak coraz częściej pojawiają się pomysły dotyczące przekształcenia w organizację o charakterze politycznym. Wchodząc do UE udostępniamy praktycznie bez żadnych przeszkód nasz rynek towarom i usługom pochodzącym z zrzeszonych krajów.

Jednocześnie uzyskujemy dostęp do rynków innych krajów członkowskich. W związku z tym ważne jest jak będzie wyglądała konkurencyjność naszej gospodarki, czyli jaka będzie zdolność polskich podmiotów do zaistnienia na unijnym rynku. Ważna też będzie zdolność do absorbowania oferowanej pomocy w ramach różnych funduszy pomocowych i strukturalnych. Przed polskim rządem stoją problemy gospodarcze: m.in. poprawa konkurencyjności oraz zdolności podmiotów do absorbowania pieniędzy z Unii. Dotychczasowe działania rządu w tym zakresie nie napawają optymizmem czy dojdzie do rozwiązania tych problemów. Koniecznością staje się realizacja głębokich reform finansów państwa poprzez obniżenie wydatków, uproszczenie systemu podatkowego, nowelizację kodeksu pracy i masowe szkolenia dla podmiotów na temat możliwości uzyskiwania pieniędzy z Unii. Takich zmian nie można dokonać bez rekonstrukcji rządu. W związku z tym można oczekiwać zawirowań politycznych na górze. Premier z pewnością łatwo się nie podda. W zamian za wprowadzenie podatku liniowego i głęboką naprawę finansów państwa z ministerialnym stanowiskiem może nawet pożegnać się minister finansów. Takie zawirowania spowodują, że złoty straci na wartości do końca tygodnia.

Richard Mbewe, Główny Ekonomista, Warszawska Grupa Inwestycyjna S.A.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
Miniportfel
Nazwa Kurs Zm.%
 ELEKTRIM
 TPSA
 Blacj Lio
Więcej

Tabele notowań
GPW - akcje, kontrakty, indeksy
waluty NBP
waluty on-line
stopy krajowe

Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009