www.elfin.pl
portal finansowy


25 kwietnia 2024

Hurtowe obligacje skarbowe są oferowane od czerwca 1992 r. Ich sprzedaż na rynku pierwotnym odbywa się na przetargach organizowanych przez Narodowy Bank Polski - agenta emisji. Przetargi odbywają się najczęściej dwa razy w miesiącu, zwykle w środy. Przyjął się zwyczaj, że na pierwszym przetargu każdego miesiąca sprzedawane są obligacje pięcioletnie o stałym kuponie oraz dwuletnie zerokuponowe, na drugim zaś oferowane są dziesięcioletnie, przy czym w jednym miesiącu są to papiery o stałym oprocentowaniu, a w kolejnym o zmiennym kuponie.

Wszystkie obligacje hurtowe są papierami wartościowymi na okaziciela, emitowane są w formie zdematerializowanej. Rozliczaniem i przechowywaniem obligacji hurtowych zajmuje się Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Nominał tych obligacji wynosi 1000 zł., wszytkie trafiają do obrotu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Aktualnie w ofercie znajdują się cztery rodzaje obligacji hurtowych:

  • obligacje dwuletnie zerokuponowe (OK),
  • obligacje pięcioletnie o stałym oprocentowaniu (OS),
  • obligacje dziesięcioletnie o stałym oprocentowaniu (DS),
  • obligacje dziesięcioletnie o zmiennym oprocentowaniu (DZ).

Obligacje dwuletnie zerokuponowe (OK)

Jako zerokuponowe obligacje te sprzedawane są z dyskontem. Cena ich sprzedaży ustalana jest na przetargu, przy czym minimalna wartość nominalna oferty, składanej przez uczestnika przetargu lub za jego pośrednictwem, nie może być mniejsza niż 1 000 000 zł.

Po upływie terminu składania ofert zakupu obligacji, Minister Finansów określa dla danego przetargu najniższą przyjętą cenę i wszystkie oferty z ceną wyższą od najniższej przyjętej ceny przetargowej zostają przyjęte, a oferty z ceną równą najniższej przyjętej cenie przetargowej mogą być przyjęte w całości lub zredukowane. Oznacza to, że obligacje sprzedawane są po różnych cenach.

Minister Finansów może odkupywać obligacje dwuletnie zerokuponowe przed terminem wykupu. Przetargi odkupu mogą się odbywać po upływie roku od dnia pierwszego przetargu, ale najpóźniej na 7 dni przed wykupem. Obligacje te można także sprzedać na wtórnym rynku regulowanym, gdyż są one wprowadzane przez Ministra Finansów do obrotu na WGPW. Są one także przedmiotem intensywnego handlu na rynku międzybankowym.


Obligacje pięcioletnie o stałym oprocentowaniu (PS)

Również te obligacje sprzedawane są na comiesięcznych przetargach o podobnym mechanizmie jak w przypadku dwulatek zerokuponowych.

Oprocentowanie tych obligacji jest stałe w całym okresie ich życia, odsetki naliczane są od wartości nominalnej obligacji i wypłacane w okresach rocznych. Obligacje są sprzedawane z dyskontem, według wartości nominalnej lub powyżej wartości nominalnej. Podobnie jak w przypadku dwuletnich zerokuponowych, wprowadzane są one do obrotu giełdowego oraz na rynku międzybankowym.

Obligacje dziesięcioletnie stałym o oprocentowaniu (DS)

Obligacjami skarbowymi o stałym kuponie i najdłuższym terminie zapadalności są obligacje dziesięcioletnie. W ofercie Ministerstwa Finansów znalazły się po raz pierwszy w maju 1999r. i dotychczas na rynku znalazły się trzy ich serie. Wszystkie oprocentowane są w wysokości 6% rocznie i sprzedawane są z dużym dyskontem. Okres odsetkowy trwa rok i z taką częstotliwością wypłacane są odsetki.

Od 2000r. pojawiają się one na przetargach co drugi miesiąc, przy czym jedna seria oferowana jest na kilku kolejnych aukcjach. Zasady przetargu są identyczne jak w przypadku innych obligacji hurtowych i również dziesięciolatki trafiają na giełdę.

Obligacje dziesięcioletnie o zmiennym oprocentowaniu (DZ)

Dziesięciolatki to jedyne hurtowe obligacje o oprocentowaniu zmiennym. Ich oprocentowanie, tzw. stopa bazowa to liczona oddzielnie dla każdego okresu odsetkowego równego jednemu rokowi, średnia arytmetyczna średnich ważonych stóp rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedawanych przez Ministra Finansów na przetargach w ciągu dwóch miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczyna się dany okres odsetkowy. Odsetki są naliczane od wartości nominalnej obligacji i wypłacane są co rok.

Obligacje te znajdują się w ofercie Ministerstwa Finansów od 1995r. Sprzedawane są zazwyczaj na przetargach co dwa miesiące.




--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.