www.elfin.pl
portal finansowy


5 grudnia 2024
NOTOWANIA CIĄGŁE NOTOWANIA JEDNOLITE z dwoma fixingami
Akcje Kontrakty terminowe
8.00-9.00 skladanie zleceń na otwarcie 8.00-8.30 skladanie zleceń na otwarcie 8.00 - 11.00 przyjmowanie zleceń na otwarcie
9.00 fixing (kurs) na otwarciu 8.30 fixing (kurs) na otwarciu
9.00-16.10 Notowania ciągłe (sesja) 8.30-16.10 Notowania ciągłe (sesja) 11.00-11.15 interwencja animatora
11.15 fixing I
11.15-11.45 dogrywka
11.45-14.45 przyjmowanie zleceń na otwarcie
14.45 - 15.00 interwencja animatora
15.00 fixing II
15.00-15.30 dogrywka
16.10-16.20 przyjmowanie zleceń na zamkniecie 16.10-16.20 przyjmowanie zleceń na zamkniecie 15.30 - 16.35 Przed sesją - przyjmowanie zleceń na nastepną sesję
16.20 fixing (kurs) na zamknięciu 16.20 fixing (kurs) na zamknięciu
16.20 -16.30 dogrywka 16.20 -16.30 dogrywka
16.30-16.35 pprzyjmowanie zleceń na otwarcie nastepnej sesji 16.30-16.35 przyjmowanie zleceń na otwarcie nastepnej sesji
Opis:
  • Fazy: przed otwarciem, przed zamknięciem, przed ustaleniem kursu jednolitego, przed określeniem kursu w wyniku równoważenia - składane są zlecenia do systemu giełdowego. Gromadzone są one na bieżąco w centralnym arkuszu zleceń. Każdorazowo po wprowadzeniu zlecenia, obliczany jest tzw. Teoretyczny Kurs Otwarcia (TKO). Jest to kurs, który obowiązywałby, gdyby otwarcie nastąpiło w danym momencie. Inwestor może w czasie rzeczywistym obejrzeć arkusz zleceń wraz z bieżącym TKO. Ostatni TKO będzie równy:
    • kursowi otwarcia lub zamknięcia - dla notowań ciągłych
    • kursowi jednolitemu - dla notowań jednolitych
    • kursowi określonemu w wyniku równoważenia
  • Fixing - faza ta występuje zarówno jako fixing otwarcia i fixing zamknięcia w notowaniach ciągłych, jak i jako fixing I i fixing II w notowaniach jednolitych z podwójnym fixingiem. Również w trakcie równoważenia rynku obowiązują zasady fixingu. Wyznaczona zostaje cena (fixing), przy której realizowane są transakcje.

    Wyznaczając cenę otwarcia, system kieruje się:

    • zasadą maksymalizacji wolumenu obrotu
    • zasadą minimalizacji liczby papierów w zleceniach, które pomimo trafienia w kurs fixingu nie zostaną zrealizowane
    • minimalizacją różnicy między kursem określanym a kursem odniesienia.
    W notowaniach ciągłych kurs fixingu na otwarciu jest kursem otwarcia, a kurs fixingu na zamknięciu jest kursem zamknięcia. Kurs fixingu, przy którym zawierane są transakcje, musi być dodatkowo kursem równowagi. Oznacza to, że:
    • wszystkie zlecenia kupna PKC i z limitem ceny wyższym od wyznaczonego kursu są zrealizowane w całości
    • wszystkie zlecenia sprzedaży PKC oraz z limitem ceny niższym od kursu dnia są zrealizowane w całości.

    Zlecenia typu PCRO (rynkowe na otwarcie) oraz z limitem równym wyznaczonemu kursowi nie muszą być zrealizowane, tzn. mogą być zrealizowane w całości, częściowo lub nie zostać zrealizowane wcale. W systemie Warset o realizacji takich zleceń, albo jej braku, decyduje czas wprowadzenia do terminala giełdowego (alokacja po czasie przyjęcia zlecenia). Zatem wśród zleceń PCRO oraz z limitem równym wyznaczonemu kursowi może nastąpić redukcja realizacji tych zleceń, które były wprowadzone najpóźniej.

  • Sesja (właściwe notowania ciągłe) - tutaj nie ma jednej ceny. Zmienia się ona w czasie w zależności od popytu i podaży na dany papier. Zlecenia wprowadzane są przez inwestorów na bieżąco i ich realizacja, jeśli jest możliwa, następuje natychmiast.

  • Interwencja animatora - dotyczy tylko sesji z notowaniami jednolitymi. Uczestnicy, pełniący funkcję animatora dla danego waloru, w miarę możliwości modyfikują wcześniej wprowadzone przez siebie zlecenia zwiększając ich wolumen (oferują lepszą cenę tzn. obniżają cenę sprzedaży, podwyższają cenę kupna), by zwiększyć płynność instrumentu i zmniejszyć istniejącą nierównowagę przy danym TKO. Modyfikacje te będą widoczne dla wszystkich uczestników rynku. Giełda dopuszcza możliwość działania na jednym papierze wartościowym więcej niż jednego animatora rynku.

  • Dogrywka - dotyczy tylko notowań jednolitych. Wszyscy uczestnicy rynku (również animatorzy) mogą wprowadzać zlecenia po wyznaczonym na fixingu kursie. Transakcje zawierane są w sposób ciągły, obowiązuje kolejność składanych zleceń.

    W systemie Warset kurs instrumentu jest w miarę napływu zleceń na giełdę na bieżąco kalkulowany i ujawniany w trakcie całej fazy "przed sesją". Do chwili otwarcia (fixingu) ma on charakter nieoficjalny i jedynie teoretyczny. W fazie przed sesją nie są zawierane żadne transakcje, a inwestor może anulować wcześniej wprowadzone zlecenie.

    W systemie Warset zawsze jest brana pod uwagę kolejność składanych zleceń.

    Zarówno w notowaniach jednolitych, jak i w notowaniach ciągłych, w przypadku, gdy:

    • wyznaczany kurs papieru wykracza poza dozwolone widełki
    • wprowadzone zlecenie PKC (po każdej cenie) nie może zostać zrealizowane w całości
    stosowane będzie zawieszenie notowań (wstrzymanie przyjmowania zleceń oraz zawierania transakcji), a następnie równoważenie rynku. Proces równoważenia rynku odbywa się na zasadach fixingu. W trakcie równoważenia można modyfikować wcześniej złożone przez siebie zlecenia oraz składać dodatkowe zlecenia kupna i sprzedaży. Jest wówczas również wyliczany i podawany TKO. Jeżeli po zakończeniu równoważenia kurs nadal nie będzie mógł być wyznaczony w dozwolonych widełkach, wówczas przewodniczący sesji może zmienić ograniczenie wahań kursu lub ogłosić kurs nietransakcyjny równy jednemu z ograniczeń. W przypadku przewagi zleceń kupna kursem nietransakcyjnym (ofertą kupna) będzie górne ograniczenie wahań, w przypadku przewagi zleceń sprzedaży (ofertą sprzedaży) - dolne ograniczenie. Kurs nietransakcyjny będzie kursem odniesienia na następnej sesji.



  • --------------------------------------------------------
    Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.