str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

28 marca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum
 Przewodnik
Inwestowanie i oszczędzanie
Instrumenty finansowe
Rynki finansowe
Rynek walutowy
Strategie inwestycyjne
Sam inwestuję
Trochę praktycznej teorii
Inwestowanie z funduszem
Inwestowanie w nieruchomości
Słownik finansowy
Z przewodnika
Rynek walutowy
Rodzaje transakcji

Zasadniczy podział instrumentarium rynku walutowego to podział ze względu na termin realizacji transakcji.
Rynek transakcji spot (spot market) obejmuje transakcje natychmiastowe, polegające na ustaleniu kursu kupna lub sprzedaży jednej waluty za inną w momencie negocjacji, podczas gdy dostarczenie tych walut następuje w drugim dniu roboczym po ustaleniu warunków transakcji. Tak więc określenie "transakcja natychmiastowa" jest nieco mylące. Zasada rozliczania transakcji wynika z ograniczeń technicznych w przeszłości, nie istniejących już dziś w dobie powszechnej informatyzacji i jest już tylko zwyczajem rynkowym.
Rynek terminowy natomiast obejmuje transakcje, w których termin realizacji jest dłuższy niż 2 dni robocze. Jest to rynek bardzo bogaty i obejmuje transakcje forward, walutowe kontrakty futures, opcje walutowe i SWAPY walutowe oraz całą masę hybrydowych instrumentów powstających dla doraźnych potrzeb inwestorów z połączenia instrumentów podstawowych.

Tabele kursowe

Bardzo istotną tabelą kursów walutowych jest Tabela Kursów Średnich NBP. Kursy średnie złotego wyrażane są tutaj w stosunku do walut obcych określonych w Zarządzeniu Prezesa NBP z dnia 14 stycznia 2000 r. w sprawie wykazu walut obcych będących walutami wymienialnymi. Notowania te podawane są codziennie o godzinie 11:00 i są odpowiednią średnią z ofert złożonych NBP przez najaktywniejsze na rynku walutowym banki komercyjne. Ważność tych notowań wynika z obowiązku stosowania ich przy księgowaniach transakcji w walutach obcych przez przedsiębiorstwa oraz przy dokumentacji dla Urzędu Celnego. Są to też kursy najczęściej wykorzystywane na potrzeby operacji walutowych banków komercyjnych z ich klientami, na przykład przy udzielaniu kredytów walutowych, spłacaniu ich czy obliczniu odsetek.

Dla zwykłego człowieka, który z rynkiem walutowym ma do czynienia jedynie przy okazji wymieniania pieniędzy przed wyjazdem zagranicznym, najistotniejsze są kwotowania kursów w kantorach wymiany walut. Mogą się one róznić zarówno między sobą jak i od kwotowań NBP, jednak kursy zawsze są ze sobą skorelowane.

Kursy z rynku międzybankowego są najistotniejsze z punktu widzenia makroekonomicznego, to one są prawdziwym odzwierciedleniem gry popytu i podaży na waluty poszczególnych krajów. Transakcje po tych kursach zawierają jednak jedynie banki i brokerzy walutowi, jest to więc towarzystwo elitarne i dla wszystkich spoza niego kursy te mają znaczenie jedynie informacyjne i stanowią materiał do wielu analiz.

<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
  Waluty NBP 28.03.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0081 0,56
 Euro 4,3191 0,09
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009