www.elfin.pl
portal finansowy


25 stycznia 2022

Dolar najtańszy do złotego od ponad 4 lat

Ostatni tydzień przyniósł nieznaczne wzmocnienie naszej waluty. Wraz z bardzo silną aprecjacją kursu EUR/USD cena dolara do złotego, która w poniedziałek na otwarciu wynosiła 3,7350, w piątek spadła do 3,6840 i była najniższa od 9 lutego 1999 r. Cena euro do złotego w ciągu tygodnia poruszała się w przedziale 4,3145 - 4,3830 i pod jego koniec znalazła się w połowie tego zakresu. Złoty zyskał po tym, jak nie potwierdziły się obawy, że w przypadku zbyt niskiej frekwencji referendum unijne na Słowacji (przeprowadzone w dniach 16-17 maja) może okazać się nieważne. W głosowaniu wzięło udział 52,15 proc. osób uprawnionych i aż 92,4 proc. oddanych głosów było na "TAK". Pozytywny wpływ na naszą walutę miało również jednoznacznego poparcie przez papieża Jana Pawła II integracji Polski z UE. Silnym wsparciem dla złotego była również czwartkowa wypowiedź Bogusława Grabowskiego w programie I PR. Członek RPP pokreślił, że złoty według większości prognoz, i szczególnie po referendum, zacznie się wzmacniać. Dodał również, że za rok o tej samej porze kurs USD/PLN może wynosić 3,5000, a kurs EUR/PLN 4,1500-4,2000. Dodatkowy impuls złotemu dały również opublikowane 22 maja dane GUS. W kwietniu stopa bezrobocia w Polsce spadła do 18,4 proc. z 18,7 proc. w marcu, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,8 proc. (m/m) i o 11,0 proc. (r./r.). GUS podał również, że w maju wzrosły wszystkie trzy wskaźniki koniunktury gospodarczej, tj. w przemyśle, budownictwie i handlu detalicznym.

W połowie tygodnia na rynku było jednak nieco nerwowo. Cena dolara sięgnęła poziomu 3,7435, a cena euro 4,3830. Inwestorzy postanowili sprzedać złotówki po tym, jak we wtorek komisarz ds. polityki pieniężnej Unii Europejskiej Pedro Solbes zapowiedział, że kraje pragnące dołączyć do Unii Gospodarczo-Walutowej po wejściu do systemu ERM2 będą musiałby respektować +/-2,25 proc. korytarz dopuszczalnych wahań ich walut do euro. Tego samego dnia Rada Ministrów, która tak jak należało oczekiwać, nie podjęła żadnych decyzji co do programu naprawy finansów publicznych, wezwała NBP do niezwłocznego rozwiązania rezerwy rewaluacyjnej. Wpływ na działania uczestników rynku miały również opublikowane 20 maja dane Głównego Urzędu Statystycznego, które w nieznacznym stopniu zmniejszyły nadzieje na obniżkę stóp procentowych przez RPP na najbliższym posiedzeniu. GUS podał, że w kwietniu, w skali rok do roku, produkcja przemysłowa wzrosła o 8,3 proc. i była wyższa niż oczekiwano. W stosunku do kwietnia spadła ona o 1,8 proc. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w tym samym miesiącu wzrosły o 2,9 proc. (r./r.) oraz spadły o 0,4 proc. (m/m).

27 - 28 maja odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek jest zgodny, co do tego, że dojdzie na nim do ponownej obniżki poziomu stóp procentowych. Zdaniem większości analityków RPP zdecyduje się na 25 pkt obniżkę. Złoty w najbliższym tygodniu ma szansę dalej delikatnie aprecjonować. Zakładając kolejny wzrost kursu EUR/USD cena dolara do złotego może spadać w kierunku poziomu 3,6500. Uwaga. Ostatnie, silne spadki kursu USD/PLN mogą zostać jednak wykorzystane przez część z inwestorów (m.in. przez importerów) do zakupów amerykańskiej waluty.Komentarz sporządzony przez Warszawską Grupę Inwestycyjną SA--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.