str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

21 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum

Elfin radzi

  • Inwestycje
  • Banki
  • Ubezpieczenia
  • Elfin radzi
    Czy kupić używany dom

    Od razu na początku podajemy dwie podstawowe zalety tej decyzji. Pierwszym plusem jest zdecydowanie niższa cena - o ok. 20% mniej niż na rynku pierwotnym. Ponadto możemy zobaczyć i "dotknąć" nabywaną nieruchomość.

    Nie każdy, kto myśli o własnym domu, chce przechodzić przez cały proces inwestycyjny począwszy od kupna działki poprzez projekt aż do budowy. Idealnym rozwiązaniem dla takiej osoby jest możliwość porównania gotowych już domów.

    Decyzja o kupnie domu na rynku wtórnym nie może być pochopna. Poza wrażeniem, jakie wywiera dom, pięknem okolicy, miłym sąsiedztwem koniecznie weź pod uwagę stan techniczny budynku i oblicy, czy przypadkiem "wspaniała okazja" nie okaże się studnią bez dna, wymagającą skomplikowanego i kosztownego remontu. Żeby uniknąć niespodzianek, dom trzeba oglądać w towarzystwie fachowców. Należy postępować podobnie jak z używanym mieszkaniem. Poniżej przedstawione zostały najistotniejsze sprawy, na które należy zwrócić uwagę kupując dom na rynku wtórnym.

    • Jeśli dom ma kilkadziesiąt lat, trzeba sprawdzić, czy nie jest wpisany do rejestru zabytków. To bowiem oznacza, że jakakolwiek przebudowa może być niemożliwa, a remont musi być prowadzony pod nadzorem konserwatora, co dodatkowo podnosi jego koszty (droższe materiały, ekipa remontowa z uprawnieniami konserwatorskimi). Częściej niż na obiekty wpisane do rejestru zabytków można trafić na domy stojące w strefie ochrony konserwatorskiej, np. w starych dzielnicach willowych. W takim przypadku wymogi konserwatora są mniej restrykcyjne, ale również wiele spraw np. przebudowę trzeba z nim uzgadniać.

    • Jeśli masz już upatrzony dom, zanim go kupisz, powinieneś obejrzeć (najlepiej w towarzystwie architekta) projekt i opis techniczny. Są w nim informacje o konstrukcji i użytych materiałach, a także dane o powierzchni poszczególnych pomieszczeń, co przyda się w kalkulacji kosztów remontu. W przypadku braku planów oględziny stanu technicznego koniecznie powinien zrobić fachowiec, znający stosowane dawniej technologie i materiały.

    • Warto zacząć od przyjrzenia się, jak dom jest posadowiony czy wokół grunt jest suchy, czy wilgotny. Ważne jest także otoczenie budynku - utrzymywaniu wilgoci sprzyjają gęste krzewy i drzewa liściaste rosnące blisko ścian oraz obrastające je gęste pnącza np. dzikie wino. Następnie trzeba dokładnie obejrzeć pokrycie dachowe i rynny. Zniszczony dach, niedrożne czy nieszczelne rynny są źródłem zawilgocenia konstrukcji. Potencjalne zagrożenie stwarza także zniszczona, źle dopasowana stolarka, okapniki i parapety. Jeśli ślady zużycia tych wszystkich elementów wskazują, że od dawna nie były konserwowane, należy mieć się na baczności. Trzeba też sprawdzić, czy prawidłowo działa wentylacja podpodłogowa. Otwory powinny być tak rozmieszczone, by zapewniały swobodny przepływ powietrza. Oczywiście nie mogą być pozasłaniane czy zamurowane.
    następna strona >>
    Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
    Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
    Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
    o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
    elfin2009