str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

21 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum

Elfin radzi

  • Inwestycje
  • Banki
  • Ubezpieczenia
  • Elfin radzi
    Mieszkanie z deweloperem

    Gdy zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania u dewelopera musimy dokonać wyboru, który z deweloperów budujących na naszym rynku lokalnym jest dla nas najodpowiedniejszy. Najodpowiedniejszy znaczy solidny, uczciwy i sprawny.

    Przed dokonaniem tego wyboru warto przeprowadzić rozpoznanie studiując m.in. oferty prasowe, gdzie znajdują się informacje dotyczące cen, lokalizacji, technologii i standartu budowanych mieszkań.

    Zanim podpiszemy umowę i wpłacimy pierwsze pieniądze warto zadać sobie nieco trudu i odpowiednio się do tego przygotować. Nie należy decydować się na pierwszą napotkaną firmę. Dobrze jest odwiedzić kilka czy kilkanaście, przejrzeć foldery reklamowe, porozmawiać o ofercie. Już pierwszy rzut oka na biuro może wiele powiedzieć. Porządna, dobrze wyposażona siedziba z osobnym pokojem dla klientów, kompetentna obsługa - to sygnał, że firmie zależy na kliencie, a nie tylko na jego pieniądzach.

    W czasie rozmowy z pracownikiem firmy deweloperskiej trzeba:
    -ustalić tak istotną rzecz, jak pewność finansowania procesu inwestycyjnego -dowiedzieć się czy deweloper finansuje budowę jedynie ze środków przyszłych nabywców czy z kredytu budowlanego, który sam zaciągnął (jeżeli nie ma kredytu należy być ostrożnym)
    -dowiedzieć się, czy deweloper ma umowę z bankiem- to zwiększa jego wiarygodność, sprawdzić czy zawarcie umowy kredytowej za pośrednictwem dewelopera jest dla nas korzystniejsze
    -poprosić o wzór umowy i dowiedzieć się, czy jest to umowa do negocjacji i czy istnieje umowa przedwstępna
    -zapytać, jak wyglądają terminy płatności, jak wysokie są raty
    -zorientować się, czy firma jest przejrzysta finansowo i organizacyjnie, jakie ma powiązania z innymi firmami, w tym wykonawczymi - jeśli okaże się, że tych informacji deweloper udziela niechętnie - trzeba zachować ostrożność (najlepiej gdy firmę deweloperską tworzy bądź współtworzy firma wykonawcza)
    -dowiedzieć się o zrealizowane inwestycje (przede wszystkim terminy realizacji) i te będące w trakcie budowy
    -poprosić o referencje od poprzednich klientów, najepiej samemu porozmawiać bezpośrednio z właścicielami mieszkań, a przy okazji je obejrzeć
    -dowiedzieć się ile zawarto już umów na planowaną inwestycję i ile osób dokonało rezerwacji na tej inwestycji ( Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłaca się wejść w inwestycję jak najpóźniej - wybierać obiekty zaawansowane w budowie, ponieważ wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie zakończona w terminie, ponadto w przypadku braku klientów ceny mogą się znacznie obniżyć. Z drugiej strony , to pierwsi klienci mają największy wybór i mogą coraz częściej projektować swoje przyszłe mieszkanie.)
    -sprawdzić dokumentację dotyczącą danego przedsięwzięcia, w szczególności:

    • pozwolenie na budowę, którego nie mógł by uzyskać bez nabycia prawa do gruntu,
    • plany zagospodarowania przestrzennego ( w urządzie gminy) by sprawdzić, jakie jest faktyczne przeznaczenie gruntu na której leży działka pod inwestycję i tym samym uniknąć w przyszłości uciążliwego sąsiedztwa obok domu.
    następna strona >>
    Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
    Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
    Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
    o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
    elfin2009