str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

23 października 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  fundusze inwestycyjne  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Mieszkanie z deweloperem

Ponadto można sprawdzić samą firmę. Należy poprosić o:

  • aktualny odpis z rejestru handlowego sądu rejestrowego ( w przypadku spółki prawa handlowego). Są w nim informacje, kto jest właścicielem, jaki ma kapitał założycielski i przedmiot działalności. Jeśli firma nie ma aktualnego dokumentu - można te dane sprawdzić w sądzie rejestrowym.
  • aktualne zaświadczenie z urzędu skarbowego, potwierdzające, że firma nie zalega z podatkami
  • pokazanie sprawozdania finansowego czy bilansu (dobry developer powinien mieć minimum 30% własnego wkładu w momencie rozpoczęcia inwestycji)
  • informację, czy firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Domów Jednorodzinnych, Krajowej Izby Budownictwa lub innej organizacji branżowej - jeśli tak, warto zweryfikować developera.
  • terminy i warunki gwarancji w umowach developera z wykonawcami, zapytać o kwotę zabezpieczenia (powinno to być minimum 5% wartości inwestycji)

Gdy po weryfikacji spośród kilku deweloperów zostanie jedna firma - nie pozostaje nam nic innego jak podpisanie umowy. I to jest niezmiernie ważny moment. Umowę należy zabrać do domu i koniecznie skonsultować z prawnikiem (oczywiście nie powiązanym z developerem).

Co powinna zawierać umowa z deweloperem?
- strony umowy
Firma musi być dokładnie opisana. W przypadku spółki cywilnej muszą być podane nazwiska i adresy, a przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością musi być numer z rejestru handlowego.
- szczegółowo przedmiot umowy
Powierzchnia domu i działki, a jeśli dom stanie w osiedlu, niezbędne jest zapis, że deweloper obowiązany jest zadbać o infrastrukturę (drogi dojazdowe, oświetlenie, chodniki, ewentualnie zieleń). W umowie dobrze jest też wpisać, kto i na jakich zasadach ma administrować osiedlem.
- co, z jakich materiałów i w jakim standardzie ma być wykonane
- dokładne określenie czasu realizacji poszczególnych etapów budowy i ostateczny termin ukończenia prac, ewentualne odszkodowanie na rzecz klienta w przypadku opźnień w oddaniu budynku do użytku - barzdo istotne zabezpieczenie
-cenę i sposób płatności
Nie wolno się zgadzać na koszty powykonawcze, gdzie ostateczna cena ustalana jest po zakończeniu budowy. Raty powinny być wpłacane po przekazaniu kolejnych etapów, ewentualnie niewiele je wyprzedzać. Pierwsza rata powinna być jak najniższa (ok.10%). Koniecznie powinien znaleźć się zapis określający procentowy (np. 2%) wzrost ceny przy ostatecznym rozliczeniu. Ostatnią ratę powinno się zapłacić dopiero po odbiorze technicznym domu. Warto dokonać zapisu o zadatku. W razie rozwiązania umowy z winy dewelopera zadatek jest zwracany w podwójnej wysokości. Mniej korzystna dla inwestora jest zaliczka, która podlega zwrotowi w wysokości nominalnej. Należy zaznaczyć czy cena 1mkw. będzie rewaloryzowana - czyli czy może wzrosnąć. Najlepiej gdy jest ceną stałą
- termin usunięcia usterek
Najlepiej zapisać, że ma to nastąpić bezzwłocznie i określić karne odsetki w razie nie wywiązania się przez dewelopera z tego punktu umowy. Można też zastrzec, że do czasu należytego usunięcia usterek wstrzyma się wpłatę części ostatniej raty.
- sposób i warunki odbioru domu. Warto zastrzec obecność własnego inspektora nadzoru
- warunki gwarancji na elementy konstrukcyjne, wykończeniowe, wyposażenie domu
- warunki odstąpienia od umowy, które powinny być równe dla obu stron

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009