str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

13 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Mieszkanie z deweloperem

Gdy zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania u dewelopera musimy dokonać wyboru, który z deweloperów budujących na naszym rynku lokalnym jest dla nas najodpowiedniejszy. Najodpowiedniejszy znaczy solidny, uczciwy i sprawny.

Przed dokonaniem tego wyboru warto przeprowadzić rozpoznanie studiując m.in. oferty prasowe, gdzie znajdują się informacje dotyczące cen, lokalizacji, technologii i standartu budowanych mieszkań.

Zanim podpiszemy umowę i wpłacimy pierwsze pieniądze warto zadać sobie nieco trudu i odpowiednio się do tego przygotować. Nie należy decydować się na pierwszą napotkaną firmę. Dobrze jest odwiedzić kilka czy kilkanaście, przejrzeć foldery reklamowe, porozmawiać o ofercie. Już pierwszy rzut oka na biuro może wiele powiedzieć. Porządna, dobrze wyposażona siedziba z osobnym pokojem dla klientów, kompetentna obsługa - to sygnał, że firmie zależy na kliencie, a nie tylko na jego pieniądzach.

W czasie rozmowy z pracownikiem firmy deweloperskiej trzeba:
-ustalić tak istotną rzecz, jak pewność finansowania procesu inwestycyjnego -dowiedzieć się czy deweloper finansuje budowę jedynie ze środków przyszłych nabywców czy z kredytu budowlanego, który sam zaciągnął (jeżeli nie ma kredytu należy być ostrożnym)
-dowiedzieć się, czy deweloper ma umowę z bankiem- to zwiększa jego wiarygodność, sprawdzić czy zawarcie umowy kredytowej za pośrednictwem dewelopera jest dla nas korzystniejsze
-poprosić o wzór umowy i dowiedzieć się, czy jest to umowa do negocjacji i czy istnieje umowa przedwstępna
-zapytać, jak wyglądają terminy płatności, jak wysokie są raty
-zorientować się, czy firma jest przejrzysta finansowo i organizacyjnie, jakie ma powiązania z innymi firmami, w tym wykonawczymi - jeśli okaże się, że tych informacji deweloper udziela niechętnie - trzeba zachować ostrożność (najlepiej gdy firmę deweloperską tworzy bądź współtworzy firma wykonawcza)
-dowiedzieć się o zrealizowane inwestycje (przede wszystkim terminy realizacji) i te będące w trakcie budowy
-poprosić o referencje od poprzednich klientów, najepiej samemu porozmawiać bezpośrednio z właścicielami mieszkań, a przy okazji je obejrzeć
-dowiedzieć się ile zawarto już umów na planowaną inwestycję i ile osób dokonało rezerwacji na tej inwestycji ( Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłaca się wejść w inwestycję jak najpóźniej - wybierać obiekty zaawansowane w budowie, ponieważ wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie zakończona w terminie, ponadto w przypadku braku klientów ceny mogą się znacznie obniżyć. Z drugiej strony , to pierwsi klienci mają największy wybór i mogą coraz częściej projektować swoje przyszłe mieszkanie.)
-sprawdzić dokumentację dotyczącą danego przedsięwzięcia, w szczególności:

  • pozwolenie na budowę, którego nie mógł by uzyskać bez nabycia prawa do gruntu,
  • plany zagospodarowania przestrzennego ( w urządzie gminy) by sprawdzić, jakie jest faktyczne przeznaczenie gruntu na której leży działka pod inwestycję i tym samym uniknąć w przyszłości uciążliwego sąsiedztwa obok domu.
następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009