str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

21 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum
 Przewodnik
Inwestowanie i oszczędzanie
Jak rozpocząć inwestowanie?
Formy inwestowania
Inwestowanie a oszczędzanie
Instrumenty finansowe
Rynki finansowe
Strategie inwestycyjne
Sam inwestuję
Trochę praktycznej teorii
Inwestowanie z funduszem
Inwestowanie w nieruchomości
Słownik finansowy
Z przewodnika
Jak rozpocząć inwestowanie?

Załóżmy, że masz trochę zaoszczędzonych pieniędzy (niekoniecznie dużo) i podjąłeś bez wątpienia trudną decyzję, że nie wydasz ich teraz lub w najbliższym czasie. Teraz musisz podjąć następną trudną decyzję: co zrobić z ciężko zarobionymi pieniędzmi?

Można te pieniądze przechować w przysłowiowej skarpecie, ale czy na pewno jest to słuszna decyzja? Oczywiście nie. Pamiętaj, że przeciw Tobie działa wówczas potężna siła: inflacja. W uproszczeniu można powiedzieć, że inflacja to zmiana przeciętnego poziomu cen. Jeżeli stopa inflacji w danym roku wyniesie 10%, to pieniądze trzymane w domu stracą w ciągu tego roku prawie 10% swej wartości, czyli będzie można za nie kupić o ok. 10% towarów mniej niż na początku roku. Tylko bogaty człowiek może pozwolić sobie na takie marnotrawstwo.

Zainwestowanie pieniędzy może (choć nie zawsze musi) uchronić je przed utratą wartości. Co więcej - może realnie powiększyć posiadane zasoby (realnie - to znaczy więcej niż zabierze ci inflacja).  Oszczędzając pieniądze rezygnujesz być może z podróży dookoła świata i za rezygnację z tej możliwości możesz oczekiwać wynagrodzenia.

Decyzje inwestycyjne zawsze trzeba podejmować biorąc pod uwagę swoją ogólną sytuację finansową. Jeżeli ktoś akurat spłaca raty za mieszkanie, powinien rozważyć, czy nie przeznaczyć przynajmniej części oszczędności na wcześniejszą spłatę kredytu, zamiast trzymać je na rachunku bankowym. Kredyt nie jest przecież udzielany za darmo i kosztuje z reguły więcej niż można uzyskać z odsetek na rachunku.

Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych powinien być przegląd dochodów i wydatków, jakie musimy lub chcemy ponieść oraz podjęcie decyzji jaką część dochodów możemy przeznaczyć na inwestycje.

Wybierając sposób inwestowania musimy brać pod uwagę cel, jaki chcemy osiągnąć oraz czas na to przeznaczony. Jeżeli zamierzamy wykorzystać pieniądze za rok, powinniśmy brać pod uwagę inwestycje bezpieczne, jeżeli mamy do dyspozycji więcej czasu możemy brać pod uwagę inwestycje bardzie ryzykowne. Podobnie jeżeli zamierzamy zainwestować dużą część naszego majątku, rozsądne jest ograniczenie ryzyka poprzez ulokowanie części kwoty w bezpieczne instrumenty. Przewodnik może ci pomóc w podjęciu tych decyzji.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
  Waluty NBP 17.05.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9363 0,43
 Euro 4,2685 0,16
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009