Stan wybranego lokalu mieszkalnego
Kolejnym etapem poznawania naszego przyszłego lokum jest zapoznanie się z jego stanem technicznym i sanitarnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na te elementy wyposażenia, których ewentualna wymiana w przyszłości pociągnie za sobą najwyższe koszty. Należą do nich:
- okna
- drzwi wewnętrzne i zewnętrzne na klatkę schodową
- podłogi (parkiet, panele, wykładziny)
- glazury i terakoty oraz punkty sanitarne
- tynki wewnętrzne
Jeżeli mieszkanie nie będzie wymagało remontu, bo zrobił go poprzedni właściciel, zwróćmy uwagę na rzetelność przeprowadzonych przez niego prac. Warto zwinąć dywan i dokładnie obejrzeć podłogę. W łazience i kuchni zwróćmy uwagę klasę terakoty, spytajmy się jaki jest współczynnik jej ścieralności. Zobaczmy na ściany czy nie wymagają szpachlowania lub nie są gdzieś zawilgocone. Sprawdź szczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Często mieszkania sprzedawane są wraz z częściowym lub pełnym umeblowaniem. Należy szczegółowo zapoznać się ze stanem tych mebli. Jeżeli z góry zakładamy częściową ich wymianę - warto spróbować wynegocjować ze sprzedającym niższą cenę i zobowiązać go do usunięcia tych mebli na jego koszt.
Koszty utrzymania
Szczegółowo zapoznajmy się z kosztami utrzymania naszego przyszłego mieszkania. Sprzedający powinien nam udostępnić książeczki opłat, z których będzie jasno wynikało, do jakich kwot będziemy zobowiązani w niedalekiej przyszłości na rzecz spółdzielni czy też firmy administrującej budynkiem. Pamiętać przy tym należy, że wraz z większą liczbą osób zameldowanych w lokalu zmienia się również wysokość opłat administracyjnych. Jeżeli sprzedający zamieszkiwał nasz lokal sam, a my mamy zamiar wprowadzić się tam z kilkuosobową rodziną, to zobowiązania wobec administratora znacznie wzrosną.
Jeżeli nasz lokal wyposażony jest w liczniki wody ciepłej i zimnej, będziemy zobowiązani do pokrywania opłat za wodę wyłącznie w wysokości odpowiadającej faktycznemu zużyciu. Jeżeli liczników brak, opłata za wodę ujęta jest w czynszu i naliczana jest według ustalonego ryczałtu. Podobnie jest z opłatami za centralne ogrzewanie. Najczęściej stare budynki nie posiadają indywidualnych liczników i za c.o. płacimy przez cały rok według zwykle zawyżonego ryczałtu. Można dowiedzieć się czy administrator nie planuje ich założenia.
W przypadku starszych budynków istotnym składnikiem czynszu jest fundusz remontowo - budowlany. Fakt, iż wydatki na ten cel można odliczyć od podatku dochodowego, w sposób nieistotny zmniejszają jego rozmiaru. Tak więc należy dowiedzieć się od administratora ile on wynosi i jakie są najbliższe plany remontowe.
|