W ostatnich latach pojawiła się w naszym kraju pionierska inicjatywa tworzenia klubów inwestora. Istotą omawianych klubów jest skupianie inwestorów indywidualnych w celu szerszego poznawania możliwości inwestowania na rynku kapitałowym oraz wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.
Kluby inwestora są przeznaczone dla wszystkich, którzy interesują się rynkiem kapitałowym i chcą wspólnie inwestować. Klub może zrzeszać osoby w różnym wieku, o różnym wykształceniu i statusie społecznym, dzięki czemu uczestnicy mogą w grupie zdobywać wiedzę i doświadczenie, wymieniać poglądy i wspólnie podejmować decyzje inwestycyjne. Celem klubu nie jest jednak zarabianie pieniędzy, lecz nauka jak je zarabiać w przyszłości. Dlatego członkowie poznają wszystko to, co jest przydatne w inwestowaniu - od szczegółowej wiedzy na temat rynku kapitałowego przez cały rynek finansowy do makroekonomii włącznie.
Każdy członek klubu zobowiązuje się do wpłacania miesięcznie niewielkiej, równej dla wszystkich, kwoty. Kwota ta zależy tylko od możliwości finansowych grupy współdziałającej ze sobą w ramach jednego klubu. Przykładowo może to być 50 lub 100 złotych. Zebrane pieniądze są inwestowane na rynku kapitałowym poprzez podejmowanie wspólnych decyzji. Taka forma inwestowania jest bezpieczniejsza niż działanie na własną rękę, daje bowiem większe możliwości dywersyfikacji portfela inwestycji oraz wykorzystywanych technik i strategii inwestowania.
W Polsce założenie klubu inwestora nie jest proste. Ustawodawstwo polskie nie przewiduje odpowiedniej dla nieskomplikowanego tworzenia klubów formy prawnej. Dlatego powstała Fundacja Upowszechniania Akcjonariatu. Ma ona na celu wspomagać tworzenie klubów inwestora w polskiej, zawiłej rzeczywistości. Według członków Fundacji najlepszą formą prawną jest spółka komandytowa, w której Fundacja jest jedynym komplementariuszem i tym samym jako jedyna będzie odpowiadać za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Natomiast członkowie klubu będą odpowiadać jedynie do wysokości sumy komandytowej ustalonej w wysokości 100 złotych.
Działalność członków klubów inwestora została ograniczona jedynie do poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej rynku kapitałowego oraz prowadzenia wspólnej działalności inwestycyjnej. Wszelkie formalności związane z założeniem i prowadzeniem spraw spółki wzięła na siebie Fundacja. Zobowiązała się ona także do stworzenia infrastruktury koniecznej do działania klubów w formie spółek komandytowych. Liczba uczestników jednego klubu powinna wynosić od 10 do 20 osób, a czas trwania spółki 2 lata. Możliwe jest jednak wcześniejsze wystąpienie uczestnika z klubu poprzez odsprzedanie swoich udziałów. Zakłada się także, że suma komandytowa pokrywana będzie pierwszą wpłatą dokonywaną przez członka klubu w momencie zawiązywania spółki.
W naszym kraju powstają już pierwsze kluby inwestora. W połowie roku 2002 planowane jest zakończenie procesu rejestracji w sądzie pierwszego z nich. Fundacja liczy na to, że kluby te będą organizowane w różnych środowiskach, między innymi wśród wśród studentów. Dla członków klubów przygotowywane są specjalne preferencje - planuje się wprowadzenie zniżek m. in. na zakup czasopism z zakresu rynku kapitałowego, na udział w szkoleniach organizowanych przez Fundację oraz w opłatach u brokera obsługującego dany klub.
O tym czy kluby inwestora odniosą sukces w naszym kraju zadecyduje wiele czynników, ocenić to będzie można dopiero za kilka lub kilkanaście lat.
|