str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum
 Przewodnik
Inwestowanie i oszczędzanie
Instrumenty finansowe
Kontrakty terminowe na GPW
Opcje walutowe
Terminowe transakcje walutowe
Krótka sprzedaż
Jednostki indeksowe MiniWIG 20
Listy zastawne
Obligacje hurtowe
Kontrakty terminowe
Akcje
Obligacje
Obligacje detaliczne
Rynki finansowe
Strategie inwestycyjne
Sam inwestuję
Trochę praktycznej teorii
Inwestowanie z funduszem
Inwestowanie w nieruchomości
Słownik finansowy
Przewodnik

Instrumenty finansowe

Kontrakty terminowe na GPW
Jednym z instrumentów notowanych na GPW, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem inwestorów, a zwłaszcza drobnych inwestorów indywidualnych są kontrakty terminowe.
Opcje walutowe
Opcje walutowe przeznaczone są dla podmiotów narażonych na ryzyko związane ze zmianą kursu walutowego ze względu na posiadane zobowiązania i należności walutowe, w tym przede wszystkim dla eksporterów i importerów. Instrumenty te są skutecznym sposobem zabezpieczenia ryzyka kursowego.
Terminowe transakcje walutowe
Terminowa transakcja walutowa jest sposobem neutralizacji ryzyka walutowego, może też być narządziem spekulacji.Jest to umowa wymiany jednej waluty na inną, w określonym momencie w przyszłości, po kursie ustalonym już w dniu dzisiejszym.
Krótka sprzedaż
Ciężkie jest życie inwestora giełdowego w czasie przeciągającej się bessy. Kupowanie akcji w obliczu spadków nie jest najrozsądniejsze, a wyszukiwanie nielicznych "rodzynków", które opierają się tendencji całego rynku jest zajęciem arcytrudnym.
Jednostki indeksowe MiniWIG 20
Jednostka indeksowa jest papierem wartościowym, który naśladuje zachowanie danego indeksu. Indeksem bazowym dla MiniWIG jest WIG20, odzwierciedlający zmiany cen 20 największych i najbardziej płynnych spółek na WGPW.
Listy zastawne
List zastawny to nowy instrument rynku kapitałowego w Polsce. Nowy jest jednakże dla współczesnego inwestora, ponieważ w okresie Polski międzywojennej był doskonale znanym i popularnym papierem wartościowym.
Obligacje hurtowe
Hurtowe obligacje skarbowe są oferowane od czerwca 1992 r. Ich sprzedaż na rynku pierwotnym odbywa się na przetargach organizowanych przez Narodowy Bank Polski - agenta emisji.
Kontrakty terminowe
Kontrakt terminowy jest umową między kupującym, który zobowiązuje się do nabycia określonego towaru lub instrumentu finansowego w przyszłości, a sprzedającym, który zobowiązuje się do sprzedaży tego towaru lub instrumentu finansowego.
Akcje
Akcje reprezentują prawo do uczestniczenia w zyskach i majątku przedsiębiorstwa. Dają także prawo do współdecydowania o jego losach, poprzez uczestniczenie i głosowanie na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Obligacje
Emisja obligacji jest formą pożyczki. Pożyczkodawcą jest właściciel obligacji. Emitent obligacji zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty, a często również do wypłaty odsetek lub innych świadczeń.
Obligacje detaliczne
Najłatwiej dostępnymi obligacjami skarbowymi są obligacje detaliczne, możliwe do nabycia w ponad 600 punktach obsługi klienta biur maklerskich na terenie całego kraju, a także w Internecie.

Zobacz inne tematy Przewodnika inwestycyjnego
Warning: preg_replace() [function.preg-replace]: Compilation failed: nothing to repeat at offset 3 in /data/httpd/html/com/funkcje.php on line 249

 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
  Waluty NBP 12.07.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9099 0,40
 Euro 4,2567 0,04
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009