Jednym z instrumentów notowanych na GPW, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem inwestorów, a zwłaszcza drobnych inwestorów indywidualnych są kontrakty terminowe. Na giełdzie są notowane obecnie 3 typy kontraktów. Są to:
- kontrakty indeksowe na indeksy WIG20, MIDWIG i TECHWIG
- kontrakty na akcje
- kontrakty na waluty EURO i USD
Kontrakty mogą być bardzo wygodnym instrumentem inwestycyjnym, gdyż przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkiej kwoty posiadając pozycję na kontrakcie uzyskujemy dosyć wysokie zmiany wartości naszego portfela inwestycyjnego dzięki wykorzystaniu efektu dźwigni finansowej. Może to wydatnie zwiększyć nasze zyski, ale również przyczynić się do poniesienia dotkliwych strat w przypadku, gdyby sytuacja rozwijała się nie po naszej myśli. Dlatego kontrakty terminowe są instrumentem, który bardzo dobrze nadaje się do spekulowania, gdyż niewielka zmiana wartości instrumentu bazowego powoduje o wiele większą zmianę wartości kontraktu. Kontrakty terminowe są również instrumentami, które możemy wykorzystać do zabezpieczenia posiadanych aktywów finansowych przed spadkiem ich wartości.
Kontrakty indeksowe
Kontrakty na indeksy konstruowane są w następujący sposób: wartość indeksu pomnożona jest przez 10 zł, a wynik stanowi wartość kontraktu, od której później liczony jest depozyt zabezpieczający. Kontrakty tego typu zostały wprowadzone jako pierwsze na naszą giełdę i cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza kontrakt na WIG20. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej przewidzieć jest zmianę całego indeksu niż pojedynczej akcji. Inwestor przewidujący wzrost indeksu kupi kontrakt, gdyż jeżeli wzrost faktycznie nastąpi to zrealizuje on zysk wynikający z wyższej wartości kontraktu w dniu wykonania niż w chwili, w której go nabył. Inwestor przewidujący spadek indeksu sprzeda kontrakt i jeżeli w chwili wykonania indeks rzeczywiście będzie posiadał niższą wartość to zrealizuje on zysk w wysokości różnicy pomiędzy niższą wartością kontraktu w chwili wykonania a wyższą wartością kontraktu w momencie jego sprzedaży. Jeżeli inwestorzy pomylą się w swoich przewidywaniach, co do przyszłej wartości kontraktu i kupią kontrakt podczas gdy indeks spadnie po dokonanej przez nich transakcji lub sprzedadzą kontrakt, a indeks wzrośnie, wtedy ponoszą stratę w wysokości różnicy pomiędzy wartością indeksu w chwili zakupu (sprzedaży) kontraktu a jego wartością w momencie wykonania kontraktu.
|