Jak kupować opcje?
Aby zostać nabywcą opcji od banku należy spełnić kilka warunków. Należy posiadać w banku, z którym zawiera się transakcję opcyjną, rachunek rozliczeniowy bądź bieżący. Ponadto wymagane jest podpisanie odpowiedniej umowy, a także uzgodnienie z dealerem warunków transakcji wskazanych w regulaminie. W przypadku, gdy chcemy być wystawcą opcji konieczne jest dodatkowo ustanowienie zabezpieczenia rozliczenia transakcji. Do tego dochodzi jeszcze minimalna wartość transakcji, jaką bank gotów jest z nami zawrzeć. W zależności od banku jest to kwota ok. 50 tys.-100tys. USD lub równowartość w innej walucie.
W momencie zawierania transakcji sprzedaży opcji bank i klient ustalają pomiędzy sobą m. in.: waluty kontraktu, rodzaj opcji (call lub put), kurs realizacji, kurs referencyjny, a także dzień realizacji opcji oraz wysokość premii płaconej wystawcy. Ponadto klient kupujący opcję ma możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów rozliczenia opcji. Opcję można rozliczyć "netto", co polega na wypłacie kupującemu kwoty rozliczenia wynikającej z porównania kursu realizacji opcji i kursu rozliczeniowego, lub też dokonać rozliczenia przez "dostawę waluty", polegającego na sprzedaży kupującemu jednej waluty za drugą według kursu realizacji opcji.
Opcje walutowe zazwyczaj realizowane są automatycznie, jeśli ich rozliczenie jest korzystne dla kupującego. W pozostałych przypadkach automatycznie wygasają. Opcję walutową można zamknąć przed datą zapadalności poprzez odsprzedanie jej bankowi i uzyskanie w wyniku takiej transakcji odpowiedniej kwoty premii.
|