Obligacje pięcioletnie o stałym oprocentowaniu (PS)
Również te obligacje sprzedawane są na comiesięcznych przetargach o podobnym mechanizmie jak w przypadku dwulatek zerokuponowych.
Oprocentowanie tych obligacji jest stałe w całym okresie ich życia, odsetki naliczane są od wartości nominalnej obligacji i wypłacane w okresach rocznych. Obligacje są sprzedawane z dyskontem, według wartości nominalnej lub powyżej wartości nominalnej. Podobnie jak w przypadku dwuletnich zerokuponowych, wprowadzane są one do obrotu giełdowego oraz na rynku międzybankowym.
Obligacje dziesięcioletnie stałym o oprocentowaniu (DS)
Obligacjami skarbowymi o stałym kuponie i najdłuższym terminie zapadalności są obligacje dziesięcioletnie. W ofercie Ministerstwa Finansów znalazły się po raz pierwszy w maju 1999r. i dotychczas na rynku znalazły się trzy ich serie. Wszystkie oprocentowane są w wysokości 6% rocznie i sprzedawane są z dużym dyskontem. Okres odsetkowy trwa rok i z taką częstotliwością wypłacane są odsetki.
Od 2000r. pojawiają się one na przetargach co drugi miesiąc, przy czym jedna seria oferowana jest na kilku kolejnych aukcjach. Zasady przetargu są identyczne jak w przypadku innych obligacji hurtowych i również dziesięciolatki trafiają na giełdę.
Obligacje dziesięcioletnie o zmiennym oprocentowaniu (DZ)
Dziesięciolatki to jedyne hurtowe obligacje o oprocentowaniu zmiennym. Ich oprocentowanie, tzw. stopa bazowa to liczona oddzielnie dla każdego okresu odsetkowego równego jednemu rokowi, średnia arytmetyczna średnich ważonych stóp rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedawanych przez Ministra Finansów na przetargach w ciągu dwóch miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczyna się dany okres odsetkowy. Odsetki są naliczane od wartości nominalnej obligacji i wypłacane są co rok.
Obligacje te znajdują się w ofercie Ministerstwa Finansów od 1995r. Sprzedawane są zazwyczaj na przetargach co dwa miesiące.
|