str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

13 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum
 Przewodnik
Inwestowanie i oszczędzanie
Instrumenty finansowe
Kontrakty terminowe na GPW
Opcje walutowe
Terminowe transakcje walutowe
Krótka sprzedaż
Jednostki indeksowe MiniWIG 20
Listy zastawne
Obligacje hurtowe
Kontrakty terminowe
Akcje
Obligacje
Obligacje detaliczne
Rynki finansowe
Strategie inwestycyjne
Sam inwestuję
Trochę praktycznej teorii
Inwestowanie z funduszem
Inwestowanie w nieruchomości
Słownik finansowy
Z przewodnika
Krótka sprzedaż

Ciężkie jest życie inwestora giełdowego w czasie przeciągającej się bessy. Kupowanie akcji w obliczu spadków nie jest najrozsądniejsze, a wyszukiwanie nielicznych "rodzynków", które opierają się tendencji całego rynku jest zajęciem arcytrudnym.

Rasowy spekulant nie może jednak tak po prostu przestać handlować i włożyć kasę do banku lub w obligacje. A gdyby tak spróbować zarabiać na spadkach ?

W polskich warunkach intuicyjnym rozwiązaniem dla aktywnego tradera jest zwrot w kierunku kontraktów terminowych, tworzących aktualnie bardzo płynny i ogromnie popularny segment rynku.

Jego cechą charakterystyczną jest jednak duża zmienność, która w połączeniu z zastosowaniem dźwigni finansowej, pozwala osiągać zyski wielokrotnie przekraczające inwestowany kapitał, może jednak błyskawicznie pozbawić nas tego kapitału, a nawet w skrajnym przypadku zmusić do dopłaty do interesu.

Nie każdemu inwestorowi odpowiada ekstremalny poziom emocji giełdy futures, zwłaszcza, że rynek ten preferuje graczy stosujących analizę techniczną i ogólnoekonomiczną całego rynku i otoczenia gospodarczego. Głównym bowiem instrumentem handlu jest kontrakt na indeks WIG20, a futures na akcje poszczególnych spółek, mimo dobrych chęci, nie można uznać za odpowiednio płynne.

Tymczasem inwestor kierujący się przesłankami fundamentalnymi, znający spółkę lub kilka spółek "od podszewki" w obliczu spadków, choćby nawet przewidzianych, musi wyjść z inwestycji albo ponieść straty.

Wyjściem z sytuacji jest technika tzw. krótkiej sprzedaży . Polega ona na pożyczeniu akcji, co do których zachodzi przypuszczenie, że kurs będzie zniżkował, sprzedaży pożyczonych walorów i ich odkupieniu w późniejszym terminie, w przypadku sprawdzenia się przewidywań, po niższej cenie. Odkupione akcje zwracamy następnie pożyczkodawcy.

Różnica między ceną, za jaką sprzedaliśmy pożyczone papiery a ceną ich odkupienia jest, po potrąceniu prowizji, naszym zyskiem lub gdy prognozy się nie sprawdziły, stratą.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
  Waluty NBP 12.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9983 0,70
 Euro 4,2666 0,04
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009