str. główna ELFIN.PL

Notowania
Waluty NBP
Kalkulatory

13 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  portfel  forum
 Przewodnik
Inwestowanie i oszczędzanie
Instrumenty finansowe
Kontrakty terminowe na GPW
Opcje walutowe
Terminowe transakcje walutowe
Krótka sprzedaż
Jednostki indeksowe MiniWIG 20
Listy zastawne
Obligacje hurtowe
Kontrakty terminowe
Akcje
Obligacje
Obligacje detaliczne
Rynki finansowe
Strategie inwestycyjne
Sam inwestuję
Trochę praktycznej teorii
Inwestowanie z funduszem
Inwestowanie w nieruchomości
Słownik finansowy
Z przewodnika
Kontrakty terminowe na GPW
Kontrakty akcyjne

Na GPW notowane są również kontrakty na akcje największych i najpłynniejszych spółek. Są to kontrakty na: 500 akcji TP S.A., KGHM lub PKN, 300 akcji Elektrimu, 200 akcji Agory, 100 akcji PEKAO, BRE lub Prokomu oraz na 50 akcji BPH PBK. Zasada działania kontraktów akcyjnych jest analogiczna jak w przypadku kontraktów indeksowych. Zawierający kontrakt umawia się na kupno (pozycja długa na kontrakcie) lub sprzedaż (pozycja krótka na kontrakcie) określonej liczby akcji wchodzących w skład danego kontraktu w określonym terminie w przyszłości. Inwestor nie jest jednak zobowiązany w dniu wykonania dostarczyć lub zakupić określoną ilość akcji, lecz wszelkie różnice między ceną, po jakiej kupił (sprzedał) kontrakt a ceną wykonania rozliczane są gotówkowo.

Kontrakty terminowe na akcje mogą być bardzo wygodnym instrumentem inwestycyjnym, ponieważ inwestor zamiast kupować, np. 100 akcji PEKAO może kupić kontrakt na te 100 akcji. Zmniejsza to wydatnie zaangażowanie kapitału w inwestycję. Zakładając np., że kurs PEKAO wynosi 100 zł, a depozyt zabezpieczający na kontrakt 10% jego wartości, inwestor chcąc kupić 100 akcji PEKAO musiałby zapłacić 10 000 zł, może on również uzyskać te same skutki w przypadku zmiany kursu tych akcji, jeżeli zamiast ich kupna nabędzie kontrakt na tę samą liczbę akcji. W przypadku nabycia kontraktu jego zaangażowanie kapitału w tę inwestycję wyniesie jednak tylko 10% z 10 000 zł czyli 1000 zł. Inwestor nabywający kontrakt korzysta zatem z efektu dźwigni finansowej, ponieważ zmiana kursu akcji np. o 1% powoduje, że w przypadku gdy posiadamy akcje to zmiana wartości naszego portfela wynosi 100 zł co stanowi właśnie 1% wartości owego portfela, natomiast w przypadku nabycia kontraktu ta sama zmiana stanowi 100/1000=10% wartości naszego portfela.

Korzystając z kontraktów akcyjnych, można w bardzo prosty i skuteczny sposób zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi ze spadku cen akcji, których pakiet posiadamy. Załóżmy, że posiadamy 1000 akcji PEKAO. Kosztują one po 100 zł za akcję, co daje nam wartość naszego portfela 100 000 zł. Jeżeli teraz kurs PEKAO spadnie do 90 zł za akcję to wartość naszego portfela zmniejszy się do 90 000 zł, oznacza to, że stracimy 10 000 zł, czyli 10% wartości naszego portfela. Jeżeli jednak wcześniej przewidzimy ten spadek, a nie chcemy pozbywać się naszych akcji to możemy sprzedać 10 kontraktów na PEKAO, co będzie równoznaczne sprzedaży w określonym terminie w przyszłości 1000 akcji. W obecnej sytuacji nasz portfel składa się z 1000 akcji PEKAO oraz sprzedanych 10 kontraktów, które w sumie także opiewają na 1000 akcji. W tym przypadku, jeżeli ceny akcji spadną o 10 zł to tracimy na naszych akcjach 10 000 zł, ale jednocześnie zyskujemy na sprzedanych kontraktach, ponieważ ich kurs powinien spaść także o ok. 10 zł, co da nam zysk na kontraktach 10 000 zł, a więc wartość naszego portfela pozostanie stała. Dla tych 10 sprzedanych przez nas kontraktów jesteśmy zobowiązani wnieść depozyt zabezpieczający. Jednak może on zostać wniesiony w akcjach, czyli my możemy wykorzystać do tego nasz pakiet akcji PEKAO, który chcemy zabezpieczyć przed spadkiem kursu. Ponosimy więc tylko niewielkie w stosunku do wartości naszego portfela koszty transakcji na kontraktach.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
 Informacje o walorach
 Podaj kod, nazwę, fragment:
  Waluty NBP 12.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9983 0,70
 Euro 4,2666 0,04
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Notowania Waluty NBP Kalkulatory Fundusze inwestycyjne Biura maklerskie TFI Spółki giełdowe
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009